Home Ludzie Lokalni twórcy Barwny przekrój twórczości

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Barwny przekrój twórczości
Mirosław Stempcziński urodził się w Toruniu. Obecnie mieszka w Wołominie. Jest chemikiem, absolwentem studiów pedagogicznych. Jednak najlepiej odnalazł sie w sztuce. Od lat siedemdziesiątych zajmuje się tworzeniem herbów i ikon. Jego dzieła w tym zakresie można zobaczyć na stronie internetowej artysty www.pracownia-herby-ikony.pl.
Stempcziński jest twórcą wszechstronnym. Wykonuje akwarele, pastele, obrazy olejne, zajmuje się metaloplastyką, niegdyś trudnił się kowalstwem artystycznym. Od niedawna zaczął malować na szkle. Zajmuje się również małą i średnią formą witrażową. Wszystkie prace Stempczińskiego przemawiają do odbiorcy kolorem. Nie są odzwierciedleniem współczesnych problemów egzystencjalnych. Zamiast tego emanują pogodą ducha i radością życia.

O wystawie i dorobku artystycznym rozmawiam z bohaterem wernisażu ? Mirosławem Stempczińskim.

- Czym kierował się Pan dokonując wyboru prac na wystawę?

- Chciałem przedstawić przekrój tego wszystkiego, co robię od lat. Dlatego wybrałem po kilka prac z każdej techniki, którą się zajmuję. Samych ikon jest tu siedemnaście, poza tym około ośmiu obrazów olejnych, siedem herbów, sześć malunków na szkle i wiele akwarel.

- Czy to Pana pierwsza wystawa indywidualna?

- Tak, w Powiatowej Galerii wystawiam prace po raz pierwszy. Swój debiutancki wernisaż miałem w Toruniu, w tamtejszym Domu Kultury, jeszcze w latach osiemdziesiątych.

- Trudni się Pan rozmaitymi formami artystycznymi. Która technika jest Panu najbliższa i najchętniej ją Pan wykonuje?

- Z caął pewnością akwarele. Bowiem ma to do siebie, że na efekt pracy nie trzeba długo czekać. Można usiąść i ją skończyć. Obecnie zafascynowało mnie też szkło. To wspaniały materiał, nad którym warto popracować. Jego walory odkryłem około pół roku temu.

- W sierpniu ubiegłego roku głośno było o nowym herbie Wołomina, który Pan tworzył.

- Tak, jednak sprawa ucichła. Herb, który nadal funkcjonuje jest atrakcyjny w pewien sposób, ale nie jest absolutnie heraldyczny. Jednak sądzę, że ludzie są przywiązani do starych symboli i nie ma w tym nic złego.

- Nad czym Pan teraz pracuje?

- Dalej zajmuję się akwarelą. Zaczynam cykl kwiatów. W stylu ostu, który namalowałem w ubiegłą niedzielę.