Home Ludzie Goście z daleka Grzegorz Królikiewicz

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Grzegorz Królikiewicz
Polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog; od 1997 r. profesor zwyczajny; autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1969 r. realizuje filmy dokumentalne i telewizyjny teatr faktu. Od 1981 r. prowadził zajęcia ze studentami PWSFTv i T w Łodzi; wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie. 
Otrzymał wiele nagród za swoją twórczość. 30-krotnie w Polsce (m.in. Złote Lwy w Gdyni) i 16-krotnie za granicą (m.in. w Menheimm, Chicago, Panamie, San Remo). W jego dorobku znajduje się: 39 filmów dokumentalnych, 27 widowisk teatru telewizji, 8 filmów fabularnych, 10 książek teoretycznych, 29 skryptów, 60 scenariuszy 

W Ośrodku Dokumentacji Etnograficznej gościliśmy go w styczniu 2005 r. w ramach projektu ?Nasfeterowie?. Reżyser wspominał swojego przyjaciela Janusza Nasfetera. Został także wyemitowany film G. Królikiewicza o Nasfeterze ?Piękne lata niewoli?