Home Wydarzenia Relacje Nikifor w Wołominie

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Nikifor w Wołominie

Otwarcie nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej ?Korozja i Kolor?, rozpoczęcie działalności Galerii ?Przy Fabryczce? oraz wystawa prac Nikifora - trzy ważne wydarzenia kulturalne jednego dnia.

- Wielkie wydarzenie - tymi słowami Mirosław Bujalski, radny powiatowy i prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka określił otwarcie nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej połączone z początkiem działalności Galerii ?Przy Fabryczce? i prezentacją twórczości Nikifora Krynickiego. Prezentacja prac Nikifora to rzeczywiście ogromne wydarzenie, pierwsza w naszym regionie wystawa artysty tak znanego i ważnego dla sztuki, zarówno polskiej, jak i europejskiej. Jolanta Boguszewska-Kolatorska - dyrektor ODE w Wołominie podkreśliła, że wystawa akurat tego artysty nie jest przypadkowa. - Jest ona także pewną wytyczną, mówiącą o profilu działalności Ośrodka. Naszym głównym zadaniem jest badanie, utrwalanie i prezentacja coraz rzadszych już dziś elementów autentycznej kultury i sztuki ludowej, i regionalnej. Nikifor, jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki prymitywnej jest znakomitym patronem wystawy otwierającej naszą działalność w nowym miejscu.

 

Nikifor był nieprawdopodobnie pracowity, namalował około 40 tysięcy obrazków, wśród których nie ma dwóch identycznych. Na wystawie zaprezentowano ponad 50 prac malarza, wykonanych akwarelą, kredką lub ołówkiem na tekturze oraz na papierze. Prace zostały zestawione problemowo wokół dwóch haseł - miejskiego pejzażu i wizerunków świętych. Warto zwrócić uwagę na rzadko eksponowane rysunki w ołówku, przedstawiające miejską architekturę.

11011
121314
151617
 

Wystawę prac Nikifora można oglądać w Galerii ?Przy Fabryczce? do końca lipca.

Nikifor Krynicki (ur. 21 maja 1895 w Krynicy, zm. 10 października 1968 w Foluszu) ? polski malarz łemkowskiego pochodzenia, przedstawiciel prymitywizmu. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało najprawdopodobniej Epifaniusz Drowniak. Sam Nikifor nie używał tego nazwiska - o sobie wcześniej mówił i podpisywał się na obrazach jako Nikifor.

Nikifor żył samotnie, w nędzy i przez większość życia uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Okazało się później, że jego język był przyrośnięty do podniebienia.

Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. Był przy tym wysoce płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. W centrum Krynicy-Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się Muzeum Nikifora.

Twórczość Nikifora odkryta została w 1930 przez ukraińskiego malarza Romana Turyna, który zapoznał z nią polskich i ukraińskich malarzy kapistów przebywających w Paryżu. Obrazy Nikifora wzbudziły ich zachwyt, zwracali przede wszystkim uwagę na bezbłędne operowanie kolorem. Entuzjastyczne opinie środowiska artystycznego nie zmieniły jednak nieprzychylnego stosunku do jego twórczości - nadal nie znajdował nabywców na swoje prace i zrozumienia dla swej sztuki. Staraniem małżeństwa Banachów pierwsza wystawa Nikifora (wtedy jeszcze ?Jana Nikifora?) odbyła się w warszawskiej sali SARP w dniach od 31 stycznia do 8 lutego 1949 r. Dopiero w dziewięć lat później prace Nikifora pokazano za granicą. Największy zbiór obrazów i rysunków Nikifora znajduje się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Postać Nikifora została przedstawiona w filmie fabularnym z 2004 roku w reżyserii Krzysztofa Krauzego ?Mój Nikifor? z Krystyną Feldman w roli tytułowej.

A.M. A.B.