Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Publikacje

Marek Rogusz, Marian Ryszard Sawicki, Zielonka. Zapomniane lotnisko września 1939, Sandomierz 2009 

Książka przybliża  i upamiętnia wydarzenia związane z działaniami  polskiego lotnictwa wojskowego operującego z lotniska w Zielonce. Niewiele osób pamięta, że z zielonkowskiego lotniska korzystało wojsko już na kilka lat przed II wojną światową.

W czasie kampanii wrześniowej 1939r. stacjonowała tu Myśliwska Brygada Pościgowa skutecznie broniąca Warszawę oraz   trzy inne jednostki lotnicze należące do lotnictwa armii ,,Modlin?.

 

Michał Marian Grzybowski, Materiały do Dziejów Ziemii Płockiej, t. VIII - Ziemia Warszawska

VIII część Materiałów do Dziejów Ziemii Płockiej to zbiór tekstów źródłowych, zapisków z ksiąg parafialnych i diecezjalnych. 

Dzieli się na dwa rozdziały opisujące poszczególne parafie wchodzące w skład dekanatu radzymińskiego oraz dekanatu stanisławowskiego. 

 

 

W naszych zbiorach znajduje się również:

t. VI Ziemia Makowska

t. VII Ziemia Przasnyska

t. IX Ziemia Zakroczymska

t. X Ziemia Dobrzyńska

 

Piotr Libicki, Marcin Libicki, Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2009

Książkę rozpoczyna krótka historia ziemiaństwa na terenie Europy oraz przedstawienie zmian administracyjnych na Mazowszu.

Interesujące dla mieszkańców powiatu wołomińskiego mogą być informacje na temat obiektów znajdujących się na jego terenie, a także w jego okolicy: dwór w Chajętach, w Dębinkach, w Głuchach (umieszczony na stronie tytułowej publikacji), w Niegowie, w Popowie, w Ślężanach, w Łochowie, w Strachówce, pałac w Jadwisinie, w Woli Rasztowskiej, w Chrzęsnem, w Mińsku Mazowieckim i wiele innych, nie znanych szerzej budowli.

 

Kościół wspaniały, który mógłby stać w Rzymie. Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Kobyłce, Kobyłka 2009

Publikacja została podzielona na trzy części: Jezuickie założenie Kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy w Kobyłce, Dawne piękno na nowo odkryte oraz Aneksy.

Autorzy przybliżają zagadnienia związane z samą miejscowością, kościołem, jak i z osobą fundatora. Publikacja bogata jest w fotografie prezentujące w świątynię i dziedziniec, a także wnętrze kościoła. Ostatni z artykułów prezentuje sylwetki kolejnych księży, którzy od końca XIX wieku byli proboszczami parafii i pracowali na rzecz uświetnienia świątyni. Publikacja zawiera również bibliografię, rozbudowane przypisy oraz słownik trudnych terminów architektonicznych, który ułatwia zrozumienie fachowego tekstu.

 

Wielkie Dni Radzymina, Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, Radzymin 2009

Trzecie już wydanie popularnego albumu ?Wielkie Dni Radzymina?. Ma ono charakter jubileuszowy, upamiętnia X rocznicę wizyty Jana Pawła II w Radzyminie oraz przypadającą w 2010 roku 90 rocznicę Cudu nad Wisłą.

Publikacja zawiera przede wszystkim bogaty zbiór fotografii archiwalnych i współczesnych, a także zarys dziejów Radzymina, reprodukcję zapisu przywileju fundacji miasta z analizą oraz opis herbu.  W albumie umieszczono również fragmenty historycznych rozkazów, wspomnienia żołnierzy, utwory poetyckie oraz fragmenty przemówień Ojca Świętego.

 

Nikifor w Wołominie, Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej, Wołomin, 2009

Przy okazji wystawy prac Nikifora Krynickiego w Galerii Przy Fabryczce został wydany katalog ze zdjęciami akwarel i rysunków najwybitniejszego polskiego twórcy naiwnego. W albumie został zamieszczony komentarz Jadwigi Migdał z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, przybliżający sylwetkę Nikifora (Epifana Drowniaka), a także ponad 40 reprodukcji prac zaprezentowanych podczas wystawy ?Nikifor w Wołominie?

 

Pod Radzyminem w 1920 r. Major Stefan Walter ? Bohater Mokrego, Władysław Kolatorki, Radzymin, 2008

Publikacja poświęcona jest sylwetce mjr Stefana Waltera i bitwie o Mokre, w której mjr Walter dowodził 29 Pułkiem Strzelców Kaniowskich.

Autor opisał zmagania Polaków z oddziałami sowieckimi pod Radzyminem w 1920 r., które odegrały bardzo ważną rolę w bitwie o Warszawę, a także przybliżył szerzej postać Stefana Waltera, który całe swoje życie prywatne poświęcił służbie wojskowej.

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu 1867 ? 2007, Hanna Gryz, Warszawa 2009

Hanna Gryz ? była wicedyrektor placówki postanowiła choć w części ocalić od zapomnienia historię  tłuszczańskiej szkoły. Jej monografia  prezentuje dzieje  Szkoły Podstawowej w Tłuszczu od czasów jej powstania, kiedy to mieściła się w drewnianym budynku krytym słomą,  aż do 2007 r. W publikacji został zamieszczony alfabetyczny spis pedagogów oraz absolwentów. Autorka dotarła do wielu archiwalnych zdjęć, które zostały zamieszczone w książce.