Home Wydarzenia Relacje Dziedzictwo Nadbużańskie - wystawa poplenerowa

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Dziedzictwo Nadbużańskie - wystawa poplenerowa

Od trzech lat Wojciech Urmanowski - właściciel Skansenu w Kuligowie i Prezes Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie organizuje plenery artystyczne w Kuligowie.  W sierpniu 2010 r. w plenerze  udział wzięło 14-stu artystów - malarzy, rzeźbiarzy i kowali z Warszawy i terenu powiatu wołomińskiego. Efekty ich pracy można będzie podziwiać W Galerii Przy Fabryczce do 6 lutego 2011 r.

Klimat skansenu, jego położenie, to raj dla wrażliwych na piękno, dla tych, którzy potrafią czerpać inspirację z otaczającego świata. Widać to szczególnie w pracach Marii Niedźwiedź-Suchońskiej, która piękno przyrody przedstawia jako wielobarwny gąszcz kolorów i grę światła.

 

 

IMGP6327IMGP6330IMGP6333
IMGP6335IMGP6336IMGP6337
IMGP6338IMGP6339IMGP6342

 

Pejzaże Danuty Mitraszewskiej urzekają delikatnością barw i subtelnością kształtów. Przaśny obraz skansenu, konie oraz motywy roślinne na ręcznie malowanej porcelanie przedstawiła Danuta Rasińska.

Wśród kolorowych martwych natur i pejzaży przedstawiających rozlewiska Bugu, dawną, drewnianą zabudowę, ludowe sprzęty, miejsce znalazły także duże, monochromatyczne rysunki oraz gipsowe rzeźby głów Magdaleny Karłowicz-Iwanickiej i Tomasza Iwanickiego. 

Wśród rzeźby dominowała rzeźba drewniana. Uwagę zwiedzających zwracał duży wyrzeźbiony w pniu jesionu tron autorstwa Andrzeja Matusiaka, który po raz pierwszy uczestniczył w plenerze. Swoje prace zaprezentował Marek Gołaszewski, który za pomocą piły tworzy zarówno małe, jak i duże formy rzeźbiarskie. Rzeźbę w kamieniu polnym pt. „Sen o sławie” zaprezentowała Anna Szalast – autorka rzeźb kameralnych i monumentalnych w przestrzeni publicznej. 

Interesujące jest również kowalstwo Edwarda Danaja i Mirosława Stempczińskiego, począwszy od świeczników, po krzyże i rzeźby artystyczne tj. „Świerszcz”, „Muzykant” czy „Śmierć”. 

Na wystawie swoje prace zaprezentowali także:

  • Krystyna Humienna
  • Barbara Pisarczyk-Niezgoda
  • Robert Rakoczy
  • Krystyna Utzig-Sekular