Home Wydarzenia Relacje Warsztaty wycinanki ludowej

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Warsztaty wycinanki ludowej
11 sierpnia w Galerii Przy Fabryczce zorganizowaliśmy warsztaty wycinanki ludowej. Zajęcia dla dzieci i dorosłych poprowadziła wycinankarka i malarka – Gabriela Czarnecka – mieszkanka Wołomina. Prowadząca rozpoczęła warsztaty od przybliżenia uczestnikom historii tej archaicznej techniki, omówiła sztandarowe motywy oraz różnice miedzy wycinankami z poszczególnych regionów. Dzieci były szczególnie zadziwione narzędziem, jakim pierwotnie wykonywano papierowe ozdoby – misterne wycinanki robiono bowiem nożycami do strzyżenia owiec.
W części praktycznej prowadząca warsztaty zaprezentowała najmłodszym uczestnikom, w jaki sposób wykonywać proste, jednobarwne wycinanki w kształcie kwiatów czy kogucików. Początkowo dzieci chętnie korzystały z pomocy i słuchały rad specjalistki. Na koniec jednak wszyscy z dumą oglądali swoje własnoręcznie wykonane prace.
 
IMG_3039IMG_3040IMG_3041
IMG_3042IMG_3043IMG_3044
IMG_3045IMG_3046IMG_3052
 
 
Dla grupy dorosłych uczestników przygotowano nieco trudniejsze i skomplikowane wzory o prostokątnym lub eliptycznym kształcie z motywem roślinnym lub zwierzęcym. Uczestniczki wykonały własnoręcznie kolorowe koguciki, kodry, czy własne wzory. 
Wycinanka polska przeżywa ostatnio swój renesans. Jest źródłem inspiracji dla młodych projektantów i architektów m.in. w projekcie Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO w Szanghaju w 2010 r. Choć jest znana w różnych krajach europejskich oraz w Chinach, nigdzie nie osiągnęła takiej skali rozwoju i nie wytworzyła tak bogatej gamy form, kolorów i motywów zdobniczych stając się przy tym integralną częścią życia i kultury wsi. Samodzielnie wykonana ornamentowa wycinanka jest nie tylko ozdobą samą w sobie, ale można nią udekorować również np. kartki okolicznościowe czy zakładki do książek.
 
Paulina Kwiek