Home Wydarzenia Zapowiedzi MIŁOSZ.PRZENIKANIA

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
MIŁOSZ.PRZENIKANIA
 
Jan Bokiewicz 
 
NATALIA ANDRZEJEWSKA  GRAŻYNA BARTNIK 
EMILIA BOGUCKA   HANNA HASKA  
MAGDALENA KARŁOWICZ  KAROLINA KAŹMIERSKA  
JOANNA KRZYSZTOŃ  DOROTA KUCZMA  
BARBARA SZUBIŃSKA  IZA STARĘGA
MARTA TARNAWSKA  ALICJA WAHL
SYLWESTER AMBROZIAK  MICHAŁ BANASZEK 
MACIEJ DEJA  RYSZARD GANCARZ 
MICHAŁ GARDZIŃSKI  BERNARD GOTFRYD 
JERZY GROCHOCKI  TOMASZ IWANICKI 
MICHAŁ JĘDRCZAK  ARKADIUSZ KARAPUDA 
IRENEUSZ KOPACZ  PAWEŁ LEWANDOWSKI-PALLE 
JACEK LILPOP  CEZARY ŁUTOWICZ 
MIKOŁAJ MALESZA  JERZY MEDYŃSKI    
ROMUALD MIECZKOWSKI  ROMUALD ORAMUS 
KRZYSZTOF PAJĄK  MICHAŁ PARYŻSKI   
WIESŁAW PRZYŁUSKI  ARKADIUSZ RUCHOMSKI  
BORIS SCHWENCKE  JAROSŁAW SKOCZYLAS  
KAMIL STAŃCZAK  STANISŁAW STASIULEWICZ  
MARCIN SUTRYK  MACIEJ SZAŃKOWSKI  
WŁADYSŁAW SZCZEPAŃSKI  GEORG JOHANN TRIBOWSKI  
ARKADIUSZ WALOCH  MAREK WAWRO 
GRZEGORZ WITEK  MARIUSZ WOSZCZYŃSKI 
 
  
W życiu i twórczości Czesława Miłosza (1911-2004), jak w kalejdoskopie, łączyły się przeróżne doświadczenia życiowe, intelektualne, artystyczne, humanitarne. Jego świat duchowy intensywnie przenikał w obszar świata materii. Poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz. Z wykształcenia prawnik. Dyplomata, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Harvarda. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kawaler Orderu Orła Białego. Pisał dla paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich”, „Tygodnika Powszechnego”, „Odry”, „Kwartalnika Artystycznego”. W jego intelektualnej i życiowej geografii znacząco zaznaczyły się pobyty w Wilnie, Warszawie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, wreszcie w Krakowie. Żył w czasach wyjątkowych, pełnych historycznych, społecznych i kulturowych zawirowań. Wchłonął je w siebie, znakomicie zinterpretował. Miał zmysłowy stosunek do rzeczywistości, pełną i bolesną świadomość tego, czym był wiek XX.
 
Wśród spraw i wątków tematycznych dla Czesława Miłosza najważniejszych istotnym zagadnieniem stały się kwestie przenikania nie tylko kultur, dziejowych wydarzeń, przekonań społecznych i politycznych, ale i tradycji, tożsamości, obyczajów, żywiołów, natury, przyrody, krajobrazów z różnych stron świata. Szczególną rolę w jego twórczości spełniał również motyw dotyczący praw czasu, przemijania, odchodzenia, niepowtarzalności istnienia. 
 
Ważne słowa o Miłoszu, autorze „Traktatu moralnego”, „Rodzinnej Europy”, „Zniewolonego umysłu”, „Świadectwa poezji”, „Doliny Issy”, „Legend nowoczesności”, „Innego abecadła”, skreślił Edward Hirsch, amerykański poeta, krytyk literacki, eseista i propagator poezji: „Miłosz często rozmyślał nad rozkwitem i upadkiem cywilizacji, wychwalał proste cuda ziemi, nieba i morza. Pisał o wiecznej chwili i świętym słowie: JEST. Przypominał jak trudno pozostać tą samą osobą. Wierzył w człowieczeństwo. Rozumiał okrucieństwa natury, a mimo to pamiętał, że ziemi należy się od nas tkliwość”.
 
Zgromadzone na tej wystawie obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby i obiekty ilustrują emocje i uczucia płynące z odczuwania słowa, literackiego tekstu; obrazują wyobrażenia i przemyślenia Miłosza o sensie i wartości życia; opisują wrażliwość i wnikliwość poety, jego zmysł dostrzegania wszystkiego istotnego wokół siebie, wokół nas; komentują koloryt Miłoszowskiej ziemi - o której mówił, że „bogactw jej żaden opis nie potrafi wyczerpać”.
 
Jerzy Brukwicki  
   
 
 
 
 
 
Bernard Gotfryd
 

 

Natalia Andrzejewska (1986)

Malarka, graficzka. Studia: Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 2011) oraz Accademia di Bella Arti w Wenecji. Mieszka w Warszawie.

 

 

 

Boris Schwencke (1970)

Rzeźbiarz, pedagog. Studia: Wydział Urbanistyki Uniwersytetu Technicznego w Berlinie (dyplom 1995) i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 2001). Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie.

 

 

Wiesław Przyłuski (1959)

Grafik, rzeźbiarz, pedagog. Studia: Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi (dyplom 1986). Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Mieszka w Łodzi.

 

 

 

Mariusz Woszczyński (1965)

Malarz, rysownik, pedagog. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1990). Wykładowca na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka w Warszawie. 

 

 

 Romuald Mieczkowski (1950)

Poeta, publicysta, fotograf, animator kultury. Studia: polonistyka, geografia, historia sztuki. Od 1989 redaguje i wydaje w Wilnie kwartalnik „Znad Wilii”. Mieszka w Warszawie i Wilnie.

 

 

Ireneusz Kopacz (1967)

Malarz, rysownik, pedagog. Studia: Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom 1996). Wykładowca w Zakładzie Malarstwa Instytutu Artystycznego macierzystej uczelni. Mieszka w Toruniu.

 

 

 

Cezary Łutowicz (1944)

Twórca biżuterii artystycznej, fotograf, rzeźbiarz. Wprowadził do biżuterii i obiektów sztuki krzemień pasiasty, najbardziej polski kamień. Mieszka w Sandomierzu.

 

 

 Krzysztof Pająk (1956)

Malarz, grafik, fotograf. Studia: Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1984). Mieszka w Warszawie.

 

 

 

 Mikołaj Malesza (1954)

Malarz, scenograf. Studia: Wydział Architektury Wnętrz w warszawie (dyplom 1979). Mieszka w Legionowie.

 

 

 

 Marcin Sutryk (1979)

Malarz, grafik, fotograf. Studia: Akademia Podlaska w Siedlcach (dyplom 2004). Członek grupy artystycznej „Ławeczka”. Mieszka w Siedlcach.

 

 

 Paweł Lewandowski – Palle (1954)

Malarz, projektant form graficznych, pedagog. Studia: Wydział Projektowania Form Szkła i Ceramiki oraz Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu (dyplom 1979). Profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszka w Nieszawie.

 

  

 Iza Staręga (1964)

Malarka, rysowniczka. Studia: Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom 1991). Mieszka w Siedlcach.

 

  

Ryszard Gancarz (1955)

Malarz, grafik, rysownik. Studia: Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1980). Mieszka w Sandomierzu.

 

 

 

Arkadiusz Karapuda (1981)

Malarz. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 2007). Mieszka w Warszawie.

 

 

 

Hanna Haska

Graficzka. Studia: Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1976). Studiowała multimedia w Digital Media Studio przy Uniwersytecie Toronto. Mieszka w Warszawie.

 

 

 

 Marek Wawro (1953)

Malarz, grafik. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000, 2005, 2007). Mieszka w Kielcach.

 

  

Sylwester Ambroziak (1964)

Rzeźbiarz, rysownik. Studia: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1989). Mieszka w Warszawie.

 

 

 

 Romuald Oramus (1953)

Malarz, grafik, autor tekstów o sztuce, pedagog. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1979). Współtworzył ruch kultury niezależnej. Profesor Instytutu Sztuki krakowskiej Akademii Pedagogicznej. Mieszka w Krakowie.

 

 

 

 Joanna Krzysztoń

Malarka, graficzka, projektantka wnętrz. W latach 1978-81 była członkiem eksperymentalnego teatru warszawskiego Akademia Ruchu. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1978). Mieszka w Warszawie.

 

 

 

 Jacek Lilpop (1947)

Grafik, malarz, fotograf. Poeta, publicysta. Uczestnik wypraw żeglarskich i nurkowych. Studia: Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1975). Mieszka w Warszawie.

 

 

 

Michał Jędrczak (1955)

Grafik, malarz, rysownik, pedagog. Studia: Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom 1979. Adiunkt warszawskiej ASP. Mieszka w Warszawie.
 

 

Grażyna Bartnik (1952)

Malarka, graficzka, projektantka wnętrz. Mieszka w Warszawie.


Emilia Bogucka (1978)

Rzeźbiarka, malarka. Studia: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom 2003). Mieszka w Poznaniu.


Magdalena Karłowicz (1978)

Rzeźbiarka, rysowniczka. Studia: Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom 2004). Mieszka w Dąbrówce k. Wołomina.


Karolina Kaźmierska (1981)

Rzeźbiarka, graficzka. Studia: Ecole Nationale des Beaux-Arts w Lyonie (dyplom 2009). Mieszka w Lyonie.


Dorota Kuczma (1958)

Malarka, rysowniczka, graficzka. Ukończyła Studium Architektury w Bydgoszczy. Współzałożycielka bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Wieża Ciśnień”. Mieszka w Bydgoszczy.

 

Barbara Szubińska (1934)

Malarka, rysowniczka, pedagog. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1958). Profesor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Mieszka w Warszawie.


Marta Tarnawska (1983)

Malarka, rysowniczka, rzeźbiarka. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 2008). Mieszka w Warszawie.


Alicja Wahl (1932)

Malarka, graficzka. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1957). Współzałożycielka warszawskiej Galerii Alicji i Bożeny Wahl, jednej z pierwszych prywatnych galerii w Polsce. Mieszka w Warszawie.


Michał Banaszek (1979)

Rzeźbiarz, malarz. Studia: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 2005). Mieszka w Warszawie.


Jan Bokiewicz (1941)

Grafik, rysownik, projektant plakatów. Studia: Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1967). Współtworzył ruch kultury niezależnej. Mieszka w Warszawie.


Maciej Deja (1960)

Malarz, grafik. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1987). Mieszka w Warszawie.


Michał Gardziński (1970)

Rzeźbiarz. Studia: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1995). Wykładowca Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Mieszka w Siedlcach.


Bernard Gotfryd (1924)

Fotograf. Urodził się w Radomiu. Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W latach 1957-1988 był fotoreporterem magazynu „Newsweek”. Fotografował wybitne osobistości świata polityki i kultury. Mieszka w USA.


Jerzy Grochocki (1931)

Architekt, malarz, teoretyk sztuki. Studia: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom 1957) i Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom 1963). Od 1984 roku mieszka w USA.


Tomasz Iwanicki (1978)

Rzeźbiarz. Studia: Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom 2004. Mieszka w Dąbrówce k. Wołomina.


Mikołaj Malesza (1954)

Malarz, scenograf. Studia: Wydział Architektury Wnętrz w warszawie (dyplom 1979). Mieszka w Legionowie.


Jerzy Medyński (1956)

Grafik, malarz. Studia: Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom 1981). Współtworzył ruch kultury niezależnej. Mieszka w Gdyni.


Romuald Mieczkowski (1950)

Poeta, publicysta, fotograf, animator kultury. Studia: polonistyka, geografia, historia sztuki. Od 1989 redaguje i wydaje w Wilnie kwartalnik „Znad Wilii”. Mieszka w Warszawie i Wilnie.


Michał Paryżski (1946)

Malarz, rysownik, fotograf. Od 1976 roku mieszka i pracuje w Sztokholmie.


Arkadiusz Ruchomski (1978)

Malarz, rysownik, pedagog. Studia: Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze (dyplom 2007). Wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka w Warszawie.

 

Jarosław Skoczylas (1980)

Rzeźbiarz, rysownik. Studia: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 2007). Wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka w Warszawie.


Kamil Stańczak (1980)

Malarz, twórca artystycznych machin. Studia: Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom 2004). Mieszka w Puławach.


Stanisław Stasiulewicz (1955)

Malarz, rysownik, grafik. Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1983). Mieszka w Bydgoszczy.


Maciej Szańkowski (1938)

Rzeźbiarz, twórca pomników, pedagog. Studia: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1963). Profesor poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieszka w Warszawie.


Władysław Szczepański (1951)

Grafik, malarz, rysownik. Studia: Wydział Grafiki Wyższej Szkoły Poligraficznej we Lwowie (dyplom 1977). Profesor Instytutu Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego MW Kielcach. Mieszka w Kielcach.


Georg Johann Tribowski (1935-2002)

Malarz, rysownik. Niemiecki malarz o polskich korzeniach artystycznych.

Urodził się w polskiej Gdyni, w niemieckiej rodzinie. W roku 1964 opuścił Polskę. Uprawiał sztukę sakralną, pełną symboliki związanej z bólem i cierpieniem; interesował się koloryzmem, konstruktywizmem.


Arkadiusz Waloch (1932)

Malarz, rysownik, pedagog (Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem). Studia: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1961). Mieszka w Zakopanem.


Grzegorz Witek (1976)

Rzeźbiarz, twórca instalacji, obiektów, pedagog. Studia: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 2001). Mieszka w Kobyłce k. Warszawy.

 11112
131415
161718