Home Wydarzenia Relacje Baczyński w Fabryczce

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Baczyński w Fabryczce
Miniona niedziela w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości upłynęła pod znakiem poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, należącego do pokolenia Kolumbów, których młodość brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. Poeta zginął w 1944 r., w trakcie powstania warszawskiego, pozostawiając po sobie niezwykły liryczny dorobek.
 
 
 
Przybyli do Fabryczki tego dnia goście mieli okazję wysłuchania muzyczno-poetyckiego spektaklu "Promienie" w wykonaniu Barbary Figurniak, do którego muzykę skomponował Mateusz Jarosz - oboje związani od lat z muzyczną scena krakowską. Artystów połączyło zamiłowanie do twórczości K.K. Baczyńskiego. Z tej pasji w 2012 r. zrodził się projekt "PROMIENIE", który jest hołdem dla przedwcześnie zmarłego poety i żołnierza Armii Krajowej. 
dsc_0005dsc_0006dsc_0007
dsc_0020dsc_0033dsc_0037
dsc_0047dsc_0058dsc_0062
 
 
Celem tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie twórczości Baczyńskiego, a także ukazanie jego postaci nowym świetle, nie tylko jako poety czasu wojny. Efekt ten uzyskany został poprzez pomysłową aranżację i ciekawą interpretację jego tekstów. Dzięki temu połączeniu udało się ukazać, że pomimo silnego związku z wojną, utwory Baczyńskiego są pełne nadziei i miłości posiadają ponadczasowy charakter. 
Podczas koncertu wykonano wybrane utwory, które znalazły się na pierwszej płycie "Promienie" m. in. "Słowa po deszczu", "Tych miłości", "Kołysanka" czy "Autobiografia". Barbara Figurniak zaśpiewała również jedna z pieśni z najnowszego albumu. Uzupełnieniem występu była wpleciona miedzy pieśni, poezja K. K. Baczyńskiego deklamowana przez Beatę Chojnacką.
 
Paulina Kwiek