Home Wydarzenia Relacje Warszawa Wschodnia w Wołominie

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Warszawa Wschodnia w Wołominie
 
 
W ostatnią niedzielę marca w wołomińskiej Fabryczce rozbrzmiały tradycyjne pieśni ukraińskiego Polesia oraz Kujaw w wykonaniu zespołu wokalnego Warszawa Wschodnia. Głównym celem tej grupy jest odtwarzanie dawnego ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej. Najważniejszą inspiracją dla członków zespołu są kontakty ze śpiewakami starego pokolenia, od których uczą się pieśni oraz oryginalnego sposobu ich śpiewania. „… Ci ludzie, to ostatni świadkowie dawnego świata, osoby wybitnie utalentowane (…). Dzięki nim poznajemy odchodzącą kulturę (…). Ich muzyka jest nam bliższa niż ta, która otacza nas w Warszawie”
dsc_0300dsc_0304dsc_0309
dsc_0319dsc_0324dsc_0329
dsc_0346dsc_0350
 
Podczas występu w Fabryczce Warszawa Wschodnia zaprezentowała jako pierwsze zrekonstruowane na podstawie nagrań ISPAN, Polskiego Radia oraz dzieł Oskara Kolberga pieśni Kujaw – regonu niezwykle ubogiego w muzykę tradycyjną. W drugiej części koncert zdominowały pieśni ukraińskiego Polesia,  na którym do dziś zachowało się wiele archaicznych melodii. Zespół zaśpiewał obrzędowe i liryczne utwory przekazane przez ukraińską śpiewaczkę Dominikę Czekun.
 
Występ przeplatany był opowieściami o podróżach i spotkaniach z ludźmi, dzięki którym, te zapomniane muzyczne tradycje przenikają do współczesnego świata.