Home Wydarzenia Relacje Warsztat wycinanki żydowskiej w Galerii Przy Fabryczce

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Warsztat wycinanki żydowskiej w Galerii Przy Fabryczce
20 sierpnia w ramach trwającej do 7 września wystawy wycinanki odbyły się warsztaty wycinanki żydowskiej.

Rozkwit tej sztuki przypada na XIX w., a zanikła na przełomie XIX i XX stulecia. Jej odrodzenie nastąpiło w XX w. w Izraelu i w USA. Tradycyjne żydowskie wycinanki wykonywali mężczyźni. Warsztaty w Galerii Przy Fabryczce zdominowała jednak płeć piękna. Panie stanęły na wysokości zadania, a ich prace niczym nie ustępowały męskim dokonaniom.
Dzięki Piotrowi Sztuczyńskiemu, który od lat wykonuje i popularyzuje wycinankę żydowską, uczestniczki warsztatu zapoznały się z historią, tradycją i techniką tych papierowych dzieł sztuki. 
 
 
 
Głównymi motywami wycinanek były motywy religijne oraz fragmenty psalmów starotestamentowych. Wycinano również lwy, jelenie, orły i inne ptaki oraz wici roślinne obrazujące Drzewo Życia. Metoda jaką wykonuje się wycinanki żydowskie różni się znacznie od sposobu wykonywania naszych rodzimych wycinanek. Do ich tworzenia nie używa się nożyczek, a noża szewskiego, skalpela lub nożyka do papieru.
 
 
 
 
 
Po części wprowadzającej panie przystąpiły do zajęć praktycznych. Uczestniczki mogły zaprojektować własną wycinankę (zgodną z symboliką), bądź też wyciąć gotowy motyw z przyszykowanych wcześniej szablonów.
 
 
 
 
Po zgięciu kartki na pół panie rysowały wzór, a następnie za pomocą nożyka musiały go wyciąć tak, by po jego rozłożeniu był nie tylko symetryczny, ale przede wszystkim kompletny. Wymagało to od wycinających niezwykłej cierpliwości i precyzji wykonania. Jeden niewłaściwy ruch mógł zaprzepaścić wszystko.
 
 
 
 
 
Wyrysowanie motywu i żmudna praca nożykiem dawała sporo radości, ale przysparzała również  wielu kłopotów. Jednak po zakończeniu zajęć uczestniczki dumnie prezentowały swoje misterne wycinanki.