Home Wydarzenia Relacje Warsztat garncarski

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Warsztat garncarski
Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł rękodzielniczych, jakim trudnią się ludzie. Już wiele tysięcy lat przed naszą erą odkryto plastyczne właściwości gliny i doceniono jej użyteczność. Od epoki neolitu, aż po dziś dzień ludzie tworzą ceramiczne naczynia użytkowe oraz przedmioty dekoracyjne.  
 
 
W niedzielę 19 października, w Galerii Przy Fabryczce odbyły się warsztat ceramiczny kończący wystawę „Nieznośna lekkość bytu”. Zajęcia poprowadziła Wanda Wolf z pracowni ceramicznej Gliniany Blues z Ręczaj. W trakcie tego dwugodzinnego kursu uczestnicy mieli możliwość poznania podstawowych techniki formowania gliny, a także prostych sposobów jej zdobienia. Chętni mogli spróbować swoich sił na tradycyjnym kole garncarskim. Instruktorka na wstępie udzieliła kilku istotnych wskazówek dotyczących pracy z gliną, która jest specyficznym materiałem. Jest niezwykle plastyczna, przez co można ją dowolnie formować, gładzić, wycinać drapać i doklejać. Niestety szybko traci swoją wilgotność, dlatego przed przystąpieniem do pracy trzeba dokładnie przemyśleć, co chcemy z niej stworzyć.
 
01110
1123
3347
 
 
Jest wiele narzędzi które mogą służyć do kształtowania i fakturowania gliny. Oprócz specjalistycznych szpatułek z drewna i nożyków uczestnicy mieli do dyspozycji gipsowe formy, kawałki drewna, koronkowe serwetki i makówki oraz własne palce. A ulepić było można prawie wszystko. Kubek na herbatę, cukiernicę, różnorodne misy i podstawki, świeczniki oraz inne dekoracje i drobne ozdoby. Uczestników ograniczał jedynie czas. 
 
Tego rodzaju warsztaty dają nie tylko satysfakcję i radość z własnoręcznego tworzenia czegoś wyjątkowego, ale jest to również sposób na spędzenie czasu ze znajomymi oraz poznanie nowych ludzi.
 
Prace wykonane przez uczestników po wysuszeniu zostaną wypalone w wysokiej temperaturze w specjalnym piecu opalanym drewnem.
 
Odbiór wypalonych prac – od 3 do 16 listopada.