Home Wydarzenia Relacje Prelekcja „Rola kobiety w środowisku ziemiańskim na przykładzie powiatu radzymińskiego”

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Prelekcja „Rola kobiety w środowisku ziemiańskim na przykładzie powiatu radzymińskiego”

Wystawę „Okruchy pamięci. Ziemianie dawnego powiatu radzymińskiego” otworzyliśmy w czerwcu. Teraz czas zagłębić się w historię właścicieli dworów z naszego terenu. 28 lipca w Fabryczce przybliżyliśmy sylwetki ziemianek z dawnego powiatu wołomińskiego. Prelekcję o ich roli w środowisku ziemiańskim poprowadził Piotr Szymon Łoś – komisarz i współtwórca wystawy.

 

Zebrani poznali kilkanaście kobiet związanych m.in. z majątkami Chrzęsnę, Zosinek czy Nowa Wieś. Niektóre piękne, prowadzące bogate życie kulturalne, bywające na dworach, inne zaś mniej zamożne unikały takich rozrywek. Piotr Szymon Łoś opowiedział też o kobietach, które musiały porzucić swoje dotychczasowe życie, aby przeprowadzić się na wieś, do majątku męża. Jedną z nich była Czeszka - Vlastimila z Vycpalków Korolkiewiczowa. Część kobiet było wyśmienitymi Amazonkami – konie były ich życiem, do tej grupy należała Janina ze Słaboszewiczów Lipkowska z Nowej Wsi. Kobiety ziemianki często ciężko pracowały, same dbając o swoje majątki, np. Wincentyna z Koskowskich Karska z Chrzęsnego, po której w czasie okupacji gospodarkę przejęła także kobieta, jej córka, Gabriela Dobiecka. Inne odważnie prowadziły różnorodne akcje w czasie okupacji jak Maria Korolkiewiczowa, która odzyskiwała i zwracała właścicielom skonfiskowane produkty, głównie spożywcze.

Historia ziemianek z terenu powiatu wołomińskiego jest bogata i przede wszystkim różnorodna. Na wystawie w Galerii Przy Fabryczce można dowiedzieć się więcej o nich, ich majątkach i rodzinach, a także obejrzeć pamiątki rodzinne oraz fotografie. Zapraszamy do końca września!

prelekcja2prelekcja3prelekcja6
prelekcja8