Home Wydarzenia Relacje Prelekcja "Arystokracja i zamożne ziemiaństwo, związane z Ziemią Wołomińską i dawnym powiatem radzymińskim"

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Prelekcja "Arystokracja i zamożne ziemiaństwo, związane z Ziemią Wołomińską i dawnym powiatem radzymińskim"
Za nami już dwa miesiące wystawy „Okruchy pamięci. Ziemianie dawnego powiatu radzymińskiego”. Jak podkreślamy na niej, właściciele dóbr ziemskich na tym terenie do grona bogaczy nie należeli: niewielkie majątki, nieduże i skromne dwory, liche ziemie i sporo kłopotów finansowych. Ale w tej niewielkiej społeczności było kilka rodzin, które możemy zaliczyć do tych wyżej stojących ekonomicznie, ale także pod względem pochodzenia. To arystokracja i ziemiaństwo zamożne. Właśnie o nich opowiedział Piotr Szymon Łoś – komisarz i współtwórca wystawy podczas prelekcji, która odbyła się 21 sierpnia br. w Galerii przy Fabryczce.
 
 
Zebrani poznali przede wszystkim dwie rodziny: hr. Zamoyskich, właścicieli Jadowa, a potem także Łochowa oraz hr. Ronikierowie z Ząbek. W każdej z nich znaleźć można wybitne jednostki. Trzeba jednak też nadmienić, że różnice między arystokracją a resztą ziemiaństwa powiatu radzymińskiego były jednak spore. Często tytuły nie wiązały się z dużymi wpływami, podobnie jak spore majątki. Ta sytuacja dotyczy m.in. rodziny Karskich związanej z majątkiem Chrzęsne. Krążą nawet legendy, że Zygmunt Karski był synem cara, jednak to nie przekładało się na jego pozycję w społeczeństwie. 

Ziemiaństwo dawnego powiatu wołomińskiego było dosyć zróżnicowane, zwłaszcza ekonomicznie. Na wystawie w Galerii Przy Fabryczce można dowiedzieć się więcej o nich, ich majątkach i rodzinach, a także obejrzeć pamiątki rodzinne oraz fotografie. Zapraszamy do końca września!
 
arystokracja02arystokracja09arystokracja15
arystokracja16