Home Wydarzenia Za nami IV Mazowiecki Festiwal Harmonistów za nami!

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
IV Mazowiecki Festiwal Harmonistów za nami!
W niedzielę 4 września gościliśmy w Fabryczce najlepszych harmonistów z pokolenia młodych polskich muzykantów.
 
 
Wystąpili: 
 
Jakub Zimończyk - harmonista i akordeonista, student ASP, zakochany w polskiej muzyce tradycyjnej. Jest Członkiem „Zawołanego Składu Weselnego” i Kapeli Niwińskich. Gra na harmonii 3-rzędowej produkcji niejakiego Lipińskiego z Radomia. Jego repertuar obejmuje głównie muzykę zachodniej Radomszczyzny, od skrzypków Piotra i Stanisława Gaców oraz Jana Latoska.

 
 
Małgorzata Makowska - kulturoznawczyni o specjalności folklorystyka i etnologia. Animatorka, muzykantka, śpiewaczka ludowa. Dwukrotna Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2008, 2016). Laureatka ogólnopolskich konkursów związanych z muzyką tradycyjną m. in. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Festiwal „Nowa Tradycja” (organizowany przez Polskie Radio), Konkurs „Stara Tradycja” w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Gra na tradycyjnych polskich instrumentach tj. harmonia pedałowa, skrzypce, basy, bębenek.
Piotr Dorosz - etnomuzykolog i muzyk. Od 2012 r. jest doktorantem w Instytucie Sztuki PAN (w ramach Studium Doktoranckiego), gdzie pod kierunkiem prof. dra hab. Piotra Dahliga przygotowuje pracę doktorską poświęconą polskim pieśniom żniwnym i dożynkowym. Od 2006 r. współpracował z redakcją Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Prowadzi nagrania terenowe na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Wielkopolsce. W 2014 roku założył Kapelę Dorosza, która kultywuje tradycje muzyczne wsi wschodniego i południowowschodniego Mazowsza (zespół gra w tradycyjnym składzie: trzyrzędowa harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek). Piotrowi towarzyszył na bębenku Mateusz Dobrowolski.


 Paula Kinaszewska -  jest aktorką (ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, ostatnio związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie) i skrzypaczką. Jej mistrzami są Tadeusz Jedynak i Piotr Gaca z Przystałowic Małych. Uczy się ponadto od śpiewaczek: Krystyny Ciesielskiej i Marii Siwiec. Trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska zdobyło trzecią nagrodę na tegorocznym Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Prowadzi cykliczne warsztaty muzyki tradycyjnej dla młodych skrzypków ”Zagrajcie muzykanty ładnie". W Wołominie zagrają w składzie: Paula Kinaszewska - skrzypce, śpiew, Joanna Strelnik- basy, śpiew, Mateusz Wachowiak – harmonia trzyrzędowa.
Mateusz Wachowiak to akordeonista, harmonista, pianista, kompozytor i aranżer. Akordeon towarzyszył mu przez wszystkie szczeble edukacji muzycznej, zakończonej dyplomem na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. W pewnym momencie zaczął zdradzać muzykę klasyczną dla szeroko pojętej „Muzyki Świata”. Dzięki fascynacji muzyką bałkańską powstał Bum Bum Orkestar. Na stałe gra również w Warszawskim Kwintecie Akordeonowym, zespole Misz-Masz, oraz współtworzy Kabaret na Koniec Świata. Ma w swoim dorobku współpracę z wieloma warszawskimi teatrami, m.in Dramatycznym, Powszechnym, Kwadrat, Ateneum, Teatrem Polskim, Och-Teatrem i wieloma innymi.

Joanna Strelnik
Rodowita opocznianka obecnie mieszkająca w Warszawie. Basistka, skrzypistka i barabanistka. Współpracowała z wieloma składami, głównie z Kapelą Niwińskich i z Paulą Kinaszewską. Od 2 lat gra na basach w kapeli jednego z najlepszych skrzypków kajockich, Tadeusza Jedynaka. Miała rzadką i wspaniałą możliwość współpracy również z innymi autentycznymi wiejskimi skrzypkami, takimi jak Piotr Gaca, Eugeniusz Rebzda, Jan Kmita, Piotr Rudzki, Zygmunt Jakubowski. Współliderka (razem z mężem) Kapeli od Niechcenia grającej muzykę opoczyńską.


Wydarzenie jak co roku prowadził Adam Strug. Opowiadał o historii harmonii i o roli tego instrumentu w rozwoju muzyki tradycyjnej. Zaznaczył także, że nie jest to muzyka do kontemplacji, tylko do tańca. Roztańczone pary pojawiły się na parkiecie już wkrótce, a potańcówka trwała do końca festiwalu. A tancerze przyjechali do nas nawet z Łomży!

Patronat nad wydarzeniem objęło Radio FaMa Wołomin. Imprezę wsparła finansowo Piekarnia Szwajcarska Inter Europol.