Home Wydarzenia Relacje Ulotne piękno

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Ulotne piękno
11 września Powiatowa Galeria ?Korozja i Kolor? zaprosiła wszystkich amatorów sztuki na wernisaż wystawy rzeźby i rysunków Magdaleny Karłowicz. Utalentowanej młodej artystki, mieszkanki Dąbrówki. Wystawa prac Magdaleny Karłowicz obejmuje zarówno rysunki, jak i rzeźby oraz małe formy rzeźbiarskie.
 
Do odbiorców przemawiają użyte przez rzeźbiarkę naturalne materiały. W Powiatowej Galerii pokazane są nietrwałe rzeźby z piasku, ziemi i metalu, powstałe specjalnie dla przestrzeni wołomińskiej sali oraz formy z zastosowaniem woskowych odlewów części ciała samej autorki.

Dzieła artystki, pomimo swego minimalizmu dotykają bardzo szerokiego i bogatego problemu - egzystencji człowieka. - Kruchości i delikatności życia, a z drugiej strony siły i mocy, jaka drzemie w ludziach.

Postać i twórczość Magdaleny Karłowicz przedstawił przybyłym gościom mąż artystki, także rzeźbiarz - Tomasz Iwanicki. - Już jako studentka Magdalena wykazywała się niebanalnym podejściem do rzeźby - mówi - otrzymywała tym samym wyróżnienia, w tym nagrodę Adolfa Ryszki dla najzdolniejszych studentów. Uczelnię skończyła z wyróżnieniem. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Także w ekspozycjach zbiorowych, z selekcją najlepszych prac.

Zdobywała z tej okazji różne nagrody i wyróżnienia. - kontynuuje pan Tomasz - Prezentowane na dzisiejszym wernisażu prace stanowią zbiór dzieł zebranych na przestrzeni kilku lat, od czasu skończenia studiów, po dni dzisiejsze.

Rzeźby i rysunki Magdaleny są świadectwem poszukiwań twórczych artystki - wyjaśnia małżonek - Formy, które przemawiają swoją delikatnością, pozornie zaprzeczają swemu funkcjonowaniu jako rzeźby. Bowiem kojarzy się ona raczej z czymś ciężkim, kamiennym, twardym. Tu mamy zaś prace, które mogą rozpaść się pod mocniejszym naciskiem dłoni.

Jednak przemawiają do nas właśnie poprzez swą kruchość. Niektóre formy powstały specjalnie na tę wystawę i będą funkcjonować tylko na czas trwania ekspozycji. - dodaje. - Prace rysunkowe Magdaleny poszerzają koncepcję rysunku o coś więcej. To próba używania materiałów, teoretycznie nie stworzonych do rysowania. Artystka używa bowiem fragmentów materiałów, fakturowanie uzyskuje piaskiem.

Prace są wówczas tak delikatne, że trzeba mówić o nich właśnie rysunek, nie collage. - tłumaczy pan Tomasz. O Magdalenie Karłowicz ciepłe słowa powiedział także Wójt Gminy Dąbrówka - Tadeusz Bulik - Jesteśmy zaszczyceni, że autorką wystawy jest nasza Magda, mieszkanka Dąbrówki. Jest też pracownicą Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce.

Zamiłowanie do sztuki otrzymała z całą pewnością od swego taty, który całe życie próbował rzeźbić. Jej prace to kontynuacja tego, czym on się zajmował - tłumaczy Tadeusz Bulik. Warto zobaczyć prace artystki. Niektóre zakończą swój byt wraz z zakończeniem ekspozycji.
 
Sylwia Kowalska