Home Wydarzenia Relacje Talenty w Korozji

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Talenty w Korozji

W pierwszy weekend grudnia w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? kolejna edycja ?Giełdy Talentów?. Swoje prace będą wystawiać artyści ? amatorzy z całego powiatu. Organizatorem akcji jest pani dyrektor Powiatowej Galerii ? Jolanta Boguszewska, z którą rozmawiam o celu Giełdy i artystach ? amatorach, którzy biorą w niej udział.

- Jak narodził się pomysł zorganizowania Świątecznej Giełdy Talentów?
- Pomysł narodził się w 2005 roku. Rozmawiałyśmy wówczas z nieżyjącą już Moniką Chudkiewicz - Grabińską o lokalnych rękodzielnikach i artystach amatorach, i o tym, że nie mają możliwości pokazania swojej twórczości. Uzgodniłyśmy wtedy, że zrobimy taki pokaz w Galerii. Po długich dyskusjach co do kształtu przedsięwzięcia, został opracowany plan działań. Najlepszym okresem na organizację Giełdy wydawał się okres przedświąteczny. Zamysł okazał się bardzo dobry - w pierwszej giełdzie wzięło udział ponad dwudziestu wystawiających. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych ? w zeszłym roku już ponad 40. W tym roku nasza giełda po raz pierwszy przekroczyła granice powiatu ? już zgłaszają się chętni mieszkający w dalszych okolicach.

 


- Czy trudno namówić niektórych artystów ? amatorów do wystawienia swych prac w galerii?
- Nie mamy z tym kłopotów. Artyści i rękodzielnicy zgłaszają się sami, czasami jeszcze późnym latem, pytając o kolejną giełdę. To mnie przekonuje, jak bardzo potrzebne jest takie przedsięwzięcie.

 

- Czy w trakcie giełdy galeria oraz wystawiający prace artyści mają z tego tytułu jakiekolwiek korzyści finansowe?
- Ponieważ giełda jest w okresie przedświątecznym, atmosfera tego czasu sprzyja zakupom prezentów. Dlatego wielu spośród wystawiających sprzedaje swoje prace. My, jako organizatorzy, nie czerpiemy z tego żadnych korzyści. Dla mnie najbardziej istotne jest to, że dzięki giełdzie mogę osobiście poznać wielu ludzi, którzy zajmują się czymś ciekawym. Poza tym, sądzę, że dzięki temu przedsięwzięciu środowisko naszych lokalnych artystów amatorów i rękodzielników może się zintegrować wokół Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej.

- Czy istnieją jakiekolwiek kryteria estetyczno ? artystyczne, którymi kierujecie się, przy wyborze prac na giełdę?
- Ponieważ giełda jest skierowana do amatorów, dlatego kryteria nie są szczególnie wyśrubowane. Najpoważniejszym ograniczeniem jest brak miejsca w galerii. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy w zaciszu domowym robią coś ciekawego bądź nietypowego ? malują na kamieniach, haftują, rzeźbią, szlifują szkło, robią wieńce adwentowe czy aniołki z makaronu ? aby pokazali swoje prace podczas tegorocznej giełdy. Być może będzie to jedyna możliwość prezentacji swojej twórczości.

Zgłoszenia trwać będą do 23 listopada w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor?, przy Starostwie, Wołomin, ul. Prądzyńskiego 3. Tel. 787 43 01, wew. 111, e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Rozmawiała Sylwia Kowalska