Home Wydarzenia Relacje Moc kolorów

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Moc kolorów
8 listopada w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? odbył się wernisaż prac Elżbiety Rączka - artystki znanej i cenionej nie tylko za kunszt malarski, ale i za zdolności pedagogiczne. W dniu otwarcia wystawy do galerii przybyło mnóstwo osób. Byli wśród nich zarówno najbliżsi  pani Elżbiety, jej byli uczniowie, jak i osoby ciekawe ekspresji twórczości malarki. Wśród gości był także Burmistrz Wołomina ? Jerzy Mikulski oraz Zastępca Starosty Powiatu Wołomińskiego ? Ryszard Węsierski.

- Ta wystawa jest pierwszą w Wołominie ekspozycją dzieł tej rodowitej wołominianki. Prace pani Eli wystawiane były w rożnych częściach Polski - mówi pani Dyrektor galerii Jolanta Boguszewska ? tak się złożyło, że nigdy wcześniej nie została zorganizowana taka ekspozycja w Wołominie. Dlatego ta wystawa jest tak ważna dla artystki. Zarazem jest najtrudniejsza, bowiem pani Ela miała mnóstwo obaw przed tą prezentacją.

Elżbieta Rączka jest nie tylko znakomitą malarką, lecz także zasłużonym pedagogiem. Nauczać i doradzać pragnie też poprzez swoje obrazy. Ma niezwykłą chęć przekazania czegoś, wzbudzenia zainteresowania światem sztuki. W 2007 roku otrzymała medal Błękitnego Gryfa za szczególny wkład w rozwój oraz upowszechnianie kultury i sztuki na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Obrazy malarki są bardzo kobiece. Emanują niezwykłymi barwami i światłem. Krzewią optymizm, zarażają wesołym podejściem do życia. - Barwy są u mnie czyste, wesołe ? stwierdza Elżbieta Rączka. ? Wszystko to po to, by żyć radośnie, by nawet na potknięcia patrzyć z zupełnie innej strony. Zachwyca mnie gra światła i cienia. Dlatego najczęściej czerpię z renesansu. - wyjaśnia.

Pani Elżbieta uprawia wiele technik plastycznych ? malarstwo sztalugowe, w suchej pasteli, na szkle i tkaninach. Jej tematy to głównie pejzaże, ludzie, kwiaty, martwa natura. Wołomińska wystawa pokazuje przekrój jej twórczości. - Ukazanych jest tu wiele lat mojego dorobku ? mówi Elżbieta Rączka. ? Ujęte są zarówno moje lata tłuste, jak i chude, jeśli chodzi o mój czas poświęcany sztuce. Przez wiele lat oddawałam się nauczaniu. Teraz chcę rozpocząć nowy etap w moim życiu. Chcę poświęcić się sztuce - mówiła artystka podczas swego pierwszego wernisażu w rodzinnym mieście.

Sylwia Kowalska