Home Wydarzenia Relacje

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Za nami
Wycinanka kurpiowska w Galerii przy Fabryczce

W środę 30 lipca w Galeria Przy Fabryczce odbyły się warsztat tradycyjnej wycinanki kurpiowskiej.

Zajęcia poprowadziła mieszkanka Kadzidła na kurpiowszczyźnie Wiesława Bogdańska, która z wykształcenia jest geodetą, jednak od dziecka zajmuje się wycinankami. Warsztat kształciła podpatrując swoją mamę, ciocię i babcię, które również zajmowały się sztuką ludową. Artystka ludowa specjalizuje się w tworzeniu wycinanek, kwiatów, palm wielkanocnych, kierców, bukietów i pisanek, a także w pieczywie obrzędowym.

 

Więcej…
 
Wystawa wycinanki z kolekcji Janiny i Bernarda Kielaków

 

Więcej…
 
Rzeczpospolita utracona
Fabryczka zaprasza na wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.
 
 
Więcej…
 
Wystawa prac absolwentów wydziału rzeźby
Więcej…
 
Prawosławna Wielkanoc
Więcej…
 
Warszawa Wschodnia w Wołominie
 
 
W ostatnią niedzielę marca w wołomińskiej Fabryczce rozbrzmiały tradycyjne pieśni ukraińskiego Polesia oraz Kujaw w wykonaniu zespołu wokalnego Warszawa Wschodnia. Głównym celem tej grupy jest odtwarzanie dawnego ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej. Najważniejszą inspiracją dla członków zespołu są kontakty ze śpiewakami starego pokolenia, od których uczą się pieśni oraz oryginalnego sposobu ich śpiewania. „… Ci ludzie, to ostatni świadkowie dawnego świata, osoby wybitnie utalentowane (…). Dzięki nim poznajemy odchodzącą kulturę (…). Ich muzyka jest nam bliższa niż ta, która otacza nas w Warszawie”
Więcej…
 
The Peter Pan Trio
Więcej…
 
Za nami kolejna Świąteczna Giełda Talentów
W miniony weekend odbyła się już IX edycja tej 3-dniowej imprezy skierowanej do twórców amatorów i rękodzielników z terenu powiatu wołomińskiego. Giełda co roku przyciąga nie tylko coraz więcej artystów, ale także wielu fanów samego wydarzenia. Mimo, że liczba chętnych do zaprezentowania swojej twórczości z każdym rokiem wzrasta, organizatorzy ze względu na komfort wystawców ograniczyli liczbę stoisk. Tym razem swoje prace pokazało 50-ciu artystów zamieszkujących naszą okolicę. 
 
Więcej…
 
Koncert pieśni adwentowych w Fabryczce
Adwent to czterotygodniowy czas oczekiwania i duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia.
Niegdyś na Podlasiu i Mazowszu początek adwentu obwieszczano głośnym trąbieniem na ligawkach, które symbolizowały trąbę Archanioła mającego zwiastować światu przyjście Zbawiciela.
 
 
 
Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości postanowiło rozpocząć ten szczególny okres koncertem tradycyjnej muzyki adwentowej w wykonaniu Adama Struga znanego już wołomińskiej publiczności śpiewaka specjalizującego się w sakralnej i świeckiej muzyce Kurpiów oraz Witolda Brody – skrzypka i lirnika. Duet zaprezentował pieśni adwentowe skodyfikowane w „Zbiorze pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego”, czyli w tzw. śpiewniku pelplińskim, liczącym 1102 pieśni na cały rok liturgiczny lecz – zgodnie z polską tradycją wariantowości – bez zapisu nutowego.
Więcej…
 
Dziedzictwo Nadbużańskie

16 listopada w Galerii Przy Fabryczce w Wołominie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dziedzictwo Nadbużańskie” zorganizowanej przy współpracy Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie oraz Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. Prezentowane na wystawie prace to efekt pleneru artystycznego, który odbył się latem tego roku w kuligowskim skansenie.

 

Więcej…
 
Koń jaki jest…
„Galeria przy Fabryczce”, miejsce kontynuujące tradycje mieszczącej się niegdyś w budynku starostwa galerii „Korozja i Kolor” staje się coraz ważniejszym punktem na mapie kulturalnych wydarzeń w powiecie. Już nie tylko poziom, ale i częstotliwość oraz różnorodność propozycji Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Kultury zwraca uwagę: kiermasze, koncerty muzyki folkowej, jazzowej i klasycznej, imprezy pszczelarskie, warsztaty, w końcu – organizowane od lat z zadziwiającą regularnością różnorodne wernisaże, prezentujące dorobek twórców o uznanym poziomie artystycznym. Nie inaczej było tym razem.
 
 
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 5 z 14

Zobacz również: