Home Wydarzenia Relacje

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Za nami
Pievos w Fabryczce
W piątek 20 września w Fabryczce odbył się koncert litewskiego zespołu rock folkowego PIEVOS. To przedsięwzięcie było możliwe dzięki projektowi „Network Folkowy”, którego celem jest współpraca z różnymi placówkami kulturalnymi oraz zapraszanie do nich cyklicznie zagranicznych artystów, co powoduje wytworzenie się sieci koncertów w różnych miejscowościach w naszym kraju.  W pierwszą taka trasę po Polsce wyruszył zespół PIEVOS, który zagrał m.in. właśnie w Wołominie.
 
 
Więcej…
 
Miód fabryczny
O tym, że miód ma wiele właściwości leczniczych wiadomo od wieków, a przy tym dobrze smakuje i ma wiele zastosowań, więc i amatorów tego „płynnego złota” nie brakuje. Dlatego też Galeria Przy Fabryczce postanowiła zorganizować MIODOBRANIE, które było również zwieńczeniem wystawy „Historia pszczelarstwa w zbiorach pasieki Kobyłka”.
 
 
Więcej…
 
Baczyński w Fabryczce
Miniona niedziela w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości upłynęła pod znakiem poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, należącego do pokolenia Kolumbów, których młodość brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. Poeta zginął w 1944 r., w trakcie powstania warszawskiego, pozostawiając po sobie niezwykły liryczny dorobek.
 
 
 
Przybyli do Fabryczki tego dnia goście mieli okazję wysłuchania muzyczno-poetyckiego spektaklu "Promienie" w wykonaniu Barbary Figurniak, do którego muzykę skomponował Mateusz Jarosz - oboje związani od lat z muzyczną scena krakowską. Artystów połączyło zamiłowanie do twórczości K.K. Baczyńskiego. Z tej pasji w 2012 r. zrodził się projekt "PROMIENIE", który jest hołdem dla przedwcześnie zmarłego poety i żołnierza Armii Krajowej. 
Więcej…
 
I Mazowiecki Festiwal Harmonistów za nami

 

 

14 lipca pięcioro harmonistów z Mazowsza zaprezentowało swoje umiejętności w wypełnionej po brzegi wołomińskiej Fabryczce. 

Pomysł na organizację festiwalu  narodził się kilka lat temu, kiedy na zlecenie Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w powiecie wołomińskim przeprowadzano badania etnomuzykologiczne. Na tle pozostałych materiałów nasi rodzimi harmoniści prezentowali się bardzo dobrze i to wówczas narodziła się idea zorganizowania przeglądu artystów grających na harmonii i akordeonie. Wówczas jednak możliwości lokalowe nie pozwalały Ośrodkowi na takie przedsięwzięcie. Dziś, dzięki wyremontowanym pomieszczeniom Fabryczki, a także dzięki wsparciu LGD „Równiny Wołomińskiej” oraz SK Banku udało się ten zamysł wprowadzić w życie.

Więcej…
 
Historia pszczelarstwa w zbiorach Pasieki Kobyłka
 
6 lipca goście Galerii mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z bogatą kolekcją, jaką zgromadził Marek Kowalski – opiekun kobyłkowskiej pasieki „Kobyłka” i Prezes Warszawskiego Klubu Pszczelarzy im. J. Makowicza.
Marek Kowalski pasję pszczelarską odziedziczył po swoim dziadku, Romanie – to on zapoczątkował kolekcję, którą rodzina rozwija i pielęgnuje do dziś.
Więcej…
 
Norwid na Orwida
21 czerwca 2013 r. w Fabryczce odbył się wernisaż wystawy „Rzeczpospolita Norwidowska”, który był elementem obchodów Roku Cyrana Kamila Norwida na Mazowszu w 130. Rocznicę śmierci poety. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Wołomiński.
14 tablic ukazujących historię Rzeczpospolitej Norwidowskiej, sylwetki ludzi oraz miejsca związane z poetą zostało przygotowanych przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska ze Strachówki. Prezentowane plansze przedstawiają nie tylko ponad 10-lernią działalność stowarzyszenia, ale przede wszystkim bogactwo myśli, jakie zostawił po sobie Norwid.
Więcej…
 
Magia Kurpiów Białych

22 maja 2013 r. w Galerii przy Fabryczce w Wołominie odbył się pokaz filmu dokumentalno-literackiego „Magia Kurpiów Białych” autorstwa Darii Galant połączony z promocją najnowszej książki reżyserki pt. „Kobieta o oczach rzeki”.

 

Daria Galant – polska pisarka i reżyserka, przedstawicielka nurtu w sztuce audiowizualnej, zwanego poezją filmową lub kinem poetyckim. Jest autorką wierszy, opowiadań i felietonów literackich oraz  filmów dokumentalnych i artystycznych m.in. „Daniel i Konie”, „Nadbużański Teatr Konny”, „Musiałowicz”, „Magia Kurpiów Białych”, który zaprezentowano podczas spotkania w Galerii. Jej największą pasją są konie. Od kilkunastu lat związana jest z ziemią wyszkowską, gdzie w swoim dworze “Olchowe Łąki” w Długosiodle, który jest miejscem spotkań literackich, prowadzi warsztaty jeździeckie oraz różnorodne zajęcia artystyczno-edukacyjne.

Więcej…
 
Nowoczesne, zrozumiałe
 
 
„Malarstwo Marii Niedźwiedź – Suchońskiej ma w sobie ten złoty środek, tę równowagę pomiędzy nowoczesnością a jasnością przekazu – mówiła podczas sobotniego wernisażu kierująca Galerią Przy Fabryczce Jolanta Boguszewska – Niewątpliwie jest to malarstwo nowoczesne, ale nie jest to nowoczesność, która pozostawia widza kompletnie bezradnym. Patrząc na te prace, nie mamy poczucia – jak to się często zdarza przy obserwacji współczesnej sztuki, że zupełnie nie rozumiemy o co chodzi. 
Więcej…
 
Kiermasz wielkanocny - marzec 2013
Więcej…
 
Bułgarska wiosna

Temat obrzędowości bułgarskiej nie wydawał się specjalnie nośny.  Bułgaria jest atrakcyjna pod względem turystycznym. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Sofia, ładna pogoda i róża damasceńska – to jedyne skojarzenia z Bułgarią, jakie ma większość średniego pokolenia. Zimowe i wiosenne tradycje Bułgarii tym bardziej nie kojarzą się szerszemu ogółowi z niczym. Tym bardziej zaskoczyło  organizatorów, że na spotkanie dotyczące tego tematu przybyło prawie 100 osób. 

Więcej…
 
Koncert Maksyma Rzemińskiego
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 14

Zobacz również: