Home Wydarzenia Relacje

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Za nami
IX Giełda Talentów
img_4606img_4607img_4609
img_4610img_4611img_4613
img_4614img_4615img_4617
 
Wernisaż wystawy poplenerowej „Dziedzictwo Nadbużańskie – Pejzaże 2012”

 

23 listopada w Galerii Przy Fabryczce w Wołominie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dziedzictwo Nadbużańskie – Pejzaże 2012” zorganizowanej przy współpracy Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie oraz Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. Prezentowane na wystawie prace to efekt pleneru artystycznego, który odbył się latem tego roku w kuligowskim skansenie.

Więcej…
 
Pożegnanie - przywitanie

29 września w Galerii przy Fabryczce odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej 10-letnią działalność Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie. Wydarzenie to było jednocześnie rozpoczęciem działalności Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości. Wśród licznie przybyłych gości  obecni byli m. in. Starosta Wołomiński Piotr Uściński, Burmistrz Zielonki, Grzegorz Dudzik, Radna Powiatu Małgorzata Łoń oraz Radny Gminy Wołomin Dominik Kozaczka.

 

img_4411img_4413img_4415
img_4416img_4417img_4418
img_4419img_4420img_4422
 

Więcej…
 
Dożynki – Święto Plonów

Jest to największe i najważniejsze w roku święto gospodarskie poświęcone zbiorom plonów, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników.

Ten prastary obyczaj, sięga czasów plemion słowiańskich. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Już wtedy rolnicy w szczególny sposób dziękowali za płody ziemi i wszelką roślinność zapewniającą pożywienie. W okresie rozwoju gospodarki folwarcznej w XVI wieku obrzędy dożynkowe przeniosły się do majątków ziemskich,  na przestrzeni lat wykształciła się ich forma, która znana jest obecnie.

Dożynki w zależności od regionu były nazywane: obrzynkami, okrężnem czy zarzynkami.

Więcej…
 
Spotkanie z Elżbietą Piskorz-Branekovą
W środę 22 sierpnia w Galerii Przy Fabryczce odbyło się spotkanie z Elżbietą Piskorz-Branekovą - autorką książki „Polskie stroje ludowe”.  
 
Elżbieta Piskorz Branekova jest absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Etnografii), studia magisterskie ukończyła w 1973 roku. Od 1974 do 2010 r. była pracownikiem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie pracowała na różnych stanowiskach, a od roku 1991 jako Kurator Działu Etnografii Polski i Europy.
 
Zamiłowanie, jakie Pani Elżbieta żywi do polskiej tradycji ludowej sprawiło, że autorka napisała szereg dzieł na ich temat. Jako kurator działu Etnografii Polski i Europy Elżbieta Branekova wydała trzytomowy album zatytułowany „Polskie Stroje Ludowe”, w którym opisane zostały tradycyjne ubiory noszone w 63 regionach etnograficznych Polski.
Więcej…
 
O lalkach nieco więcej
  
Japonki

 
Lalki z Niemiec

Lalka towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Pierwotnie lalki pełniły funkcje magiczne jako obiekty kultowe. Najstarsze lalki znaleziono w grobowcach egipskich sprzed 4000 lat. Ciekawostką jest odkrycie lalki z około 600 r. p.n.e., mającej ruchome kończyny i zdejmowane ubranko. Lalki wykonywano z terakoty, kości zwierzęcej, ciosów słonia, gliny bądź drewna. Materiałem były również ptasie pióra, skóry i futra zwierzęce oraz tkaniny.

Więcej…
 
Lalki w fabryce

Więcej…
 
Arstidir w Fabryczce
Więcej…
 
Madonny
Maria, matka Jezusa, w polskiej historii i kulturze, zawsze zajmowała miejsce szczególne. Była źródłem inspiracji dla artystów i mecenasów. Pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od zarania polskiej państwowości budowano kościoły i sanktuaria, powstało tysiące malowanych przedstawień Matki Bożej, a rzeźby polskich pięknych Madonn, uchodzą za jedne z piękniejszych rzeźbionych wizerunków Marii w sztuce. Pierwsza pieśń uznana za hymn Polaków również odnosi się do Bogurodzicy.
 
 
Więcej…
 
Wystawa poplenerowa

 

Więcej…
 
VII Giełda Talentów

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 14

Zobacz również: