Home Ludzie Goście

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Goście z daleka
Peter von Tiesenhausen
Kanadyjski artysta uważany za jednego z najbardziej dynamicznych twórców tego kraju. Jego twórczość, silnie związana z ziemia i krajobrazem (land art) wykorzystuje wszelkie możliwe środki wyrazu ? malarstwo, rzeźbę w brązie, granicie, drewnie czy lodzie, instalacje, media mieszane. Peter von Tiesenhausen odwiedził Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej podczas swojego pobytu w Polsce w 2005 r., przy okazji wystawy sztuki kanadyjskiej ?There and gone? w Fabryce Trzciny.


 
Marian Pokropek
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownik Zakładu Etnografii Polski i Słowiańszczyzny, w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej, od ponad 40 lat gromadzi zabytki sztuki ludowej. Wśród nich znajdują się rzeźby, obrazy, drewniane gwizdawki, palemki, kolorowe wielkanocne pisanki, wiklinowe koszyki, wycinanki i wyroby ze słomy. W poszukiwaniu ciekawych twórców ludowych, profesor dociera do najbardziej zapomnianych miejsc w Polsce i za granicą. 5 września 1996 roku otworzył prywatne Muzeum Sztuki Ludowej w podwarszawskiej miejscowości. Muzeum, którego budowa zajęła Panu Marianowi ponad dwadzieścia pięć lat.
Wybrane publikacje: ?Budownictwo ludowe w Polsce?, Warszawa 1976; ?Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce?, Warszawa 1978; ?Przewodnik po izbach regionalnych w Polsce?, Warszawa 1980
W Ośrodku Dokumentacji Etnograficznej prof. Pokropek w lutym 2007 r. przeprowadził wykład p.t. ?Czy istnieje współczesna sztuka ludowa?

 
Szymon Kobyliński
Urodził się w rodzinie malarskiej i po części kontynuował te tradycje. Swój pierwszy rysunek prasowy opublikował już w 1936. Studiował grafikę na warszawskiej ASP oraz historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Był także eseistą i pisarzem oraz autorem programów telewizyjnych i radiowych. Popularyzował polską kulturę oraz historię. Był znawcą broni i barwy Wojska Polskiego, broni białej oraz zbroi, głównie z okresu I Rzeczypospolitej. Zilustrował ok. 300 książek oraz wydał 20 własnych. Zajmował się także heraldyką, zaprojektował m.in. herb Jastrzębia-Zdroju i Świętochłowic.
 
 

Szymon Kobyliński związany był rodzinnie z majątkiem Ulasek i Chrzęsne, które należały do rodziny jego matki. Uczestniczył także w wystawie gobelinów Katarzyny Bali w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? w 2001 roku.

 
Grzegorz Królikiewicz
Polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog; od 1997 r. profesor zwyczajny; autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1969 r. realizuje filmy dokumentalne i telewizyjny teatr faktu. Od 1981 r. prowadził zajęcia ze studentami PWSFTv i T w Łodzi; wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie. 
Więcej…
 
Ludwik Maciąg
Czasami bywa tak, że gwiazdy gasną nagle, bądź wypalają się powoli, znikając na zawsze? Niestety straciliśmy ostatnio osobę wartościową, niezwykle uzdolnianą, dumę nas wszystkich. 7 sierpnia po ciężkiej chorobie zmarł profesor Ludwik Maciąg - jeden z najlepszych współczesnych malarzy polskich. 16 sierpnia w Kościele Opatrzności Bożej w Wesołej pożegnaliśmy artystę.

Ten wspaniały, uzdolniony, energiczny człowiek na zawsze pozostanie jednak w naszej pamięci. Niech ten ?barwny portret? uczci cześć artysty i utrwali jego postać w naszych umysłach i sercach. Profesor Maciąg był zaprzyjaźniony z naszą wołomińską Galerią ?Korozja i Kolor?. Galeria dwukrotnie wystawiała dzieła artysty - w 2003 r. podczas wystawy prac profesora związanej z drugą wojną światową oraz w 2005 r., kiedy to wystawa nadbużańskich krajobrazów Ludwika Maciąga ukoronowała otwarcie powiększonej i wyremontowanej galerii.
Więcej…
 


Zobacz również: