Home Wydarzenia

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wydarzenia
Czubajowizna 2004 - wystawa poplenerowa

 

 

Więcej…
 
Tradycja i kolor
W powiatowej galerii ?Korozja o Kolor?, w czwartek 18 grudnia 2003 r. odbyło się spotkanie dla uczniów szkół specjalnych z powiatu wołomińskiego z panią Gabrielą Seroką, instruktorką plastyki obrzędowej przy Ministerstwie Kultury, a także pełniącej funkcję prezesa oddziału siedleckiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Warsztaty są formą terapii poprzez sztukę, dla osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju dysfunkcjami. Czas świąt stał się pretekstem do zorganizowania spotkania dla dzieci pod hasłem ?Ozdoby choinkowe ze słomy?, na którym to spotkaniu instruktor przedstawiła tajniki wyrobu tradycyjnych ozdób. Choinkowe zabawki zostały wykonane z kolorowych bibułek, opłatka oraz słomy. ? Celem tego rodzaju spotkań, jest przede wszystkim pokazanie, że wszystkie dzieci są w stanie zrobić prawie wszystko, bez względu na ich dysfunkcję - mówi instruktorka - dzieciom należy pokazywać piękno płynące z tradycji, bo może dzięki nim ona przetrwa. Uczniowie, poprzez zajęcia artystyczne, poznali tajniki etnografii oraz dowiedzieli się dużo o wartości Świąt Bożego Narodzenia. 
Ludwik maciąg - wernisaż

Więcej…
 
Maszyny jak dzieła sztuki
W Galerii Korozja i Kolor mieszczącej się w budynku starostwa do dwudziestego piątego czerwca będzie prezentowanych kilkadziesiąt starych maszyn do szycia, w znakomitej większości pochodzących z kolekcji Marka Wierzbickiego. Eksponaty to prawdziwe cacka wypodukowane na przełomie XIX i XX wieku - najstarsza maszyna jest z 1876 roku - choć są i młodsze okazy. Zdobione kalkomanią, niekiedy inkrustowane fragmentami masy perłowej, maszyny niemieckie, amerykańskie, rosyjskie oraz polskie, do szycia ubrań i butów, mereżki i dziurkowania. Wiele maszyn to znane "singery", potentata wśród wytwórców maszyn. 

Na ścianach galerii wiszą pojedyncze tzw. nogi, kute z metalu i opatrzone zdobnymi nazwami firm producentów maszyn, a także medalami jakie firma niegdyś otrzymała za swój wyrób. Noga, to taka część maszyny do szycia, która dół stolika, w którym mieści się pedał łączy z blatem stolika. Na samym zaś blacie stoi tak zwana główka, czyli najważniejsza cześć maszyny do szycia. 
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Następna > Ostatnie >>

Strona 19 z 19

Zobacz również: