Home Wydarzenia

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wydarzenia
Kolberg ludowo vs. współcześnie – „Wyjątkowy koncert”

Za nami niezwykły koncert. Na scenie Fabryczki wystąpili Wołomińska Kapela Ludowa, Chór Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce oraz zespół bluesowy na czele z wokalistką  Kasią Karasek - Gomez. Artyści wzięli ma warsztat pieśni, które Oskar Kolberg z tomu „Mazowsze Leśne”, zebrane w drugiej połowie XIX w. w naszych stronach. Każda grupa opracowała je na swój sposób. Koncert pokazał, że te ludowe pieśni można zagrać również we współczesny sposób.

 

Więcej…
 
Zapisy zakończone
 
„Ich życie” oczami Tomasza Gołębiowskiego

 

W ostatnią niedzielę w Fabryczce odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Gołębiowskim, autorem książki "Ich życie". Od dziecka interesował się genealogią swoich przodków, co zaowocowało, pierw napisaniem domowej kroniki rodzinnej, a potem na jej podstawie własnej publikacji.

Przybyli na spotkanie wysłuchali historii rodziny Gozdawa – Gołębiowskich osiadłej w Ostrówku pod Klembowem. Pan Tomek opowiedział historię rodzinnego dworu „Zacisze” oraz w jaki sposób jego przodkowie znaleźli się w naszym powiecie. Do tej pory można oglądać dwór, gdyż rodzina ta jest bardzo gościnna. Ciekawostką jest, że jego werandę ozdabiają diapozytywy – fotografie wykonane unikalną techniką na szkle, jedne z nielicznych zachowanych w Polsce. Po spotkaniu można było zakupić książkę z podpisem autora.

Więcej…
 
Warsztat tkacki

 

Wystawa gobelinów Katarzyny Bali dobiegła końca. W jej ostatnim dniu autorka przeprowadziła warsztat tkacki. Podczas zajęć uczestniczki pieczołowicie tkały własne tkaniny, poznały węzły, sploty, a przede wszystkim same przygotowały osnowę na tkaninę.

Więcej…
 
Na ludową nutę
 
W połowie września, również w tym roku, obchodziliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. Nie zabrakło również atrakcji dla mieszkańców Wołomina i okolic. 19 września odbył się Festyn Ludowy, zorganizowany przez Miejski Dom Kultury i Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości. Imprezę poprowadził Stanisław Jaskułka, który dzięki swojemu ubiorowi wprowadził podhalański klimat. Gości rozbawiał licznymi anegdotami. Od początku festynu na wszystkich czekały ludowe warsztaty rękodzielnicze poprowdzone przez mieszkańców powiatu wołomińskiego - garncarstwa, szydełkowania. robienia kwiatów z bibuły. Można było także spróbować wiejskich przysmaków i ciast przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Miąsego. 
Więcej…
 
III Mazowiecki Festiwal Harmonistów

Więcej…
 
60 lat Powiatowej Biblioteki Publicznej

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie obchodziła swoje 60. urodziny. 9 września goście zebrani w Fabryczce mogli wysłuchać historii placówki. Zwieńczeniem imprezy był Koncert wokół „Nocy i dni”. Na instrumentach smyczkowych zagrał zespół Fair Play Quartet, na harfie zaś Małgorzata Komorowska. Fragmenty powieści odczytał Jerzy Łazewski. Dodatkowym elementem była wystawa form dekoracyjnych z wołomińskiej Huty Szkła. Obejrzeć można tez było reprinty znajdujące się w zbiorach biblioteki.

Więcej…
 
Zapraszamy na pchli targ
 
O drzeworycie ludowym słów kilka
Kilka dni po otwarciu wystawy sztuki ludowej z kolekcji prof. Mariana Pokropka „Święci w sztuce” postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednej z technik – drzeworytowi. 9 lipca nasza czytelnia wypełniła się osobami, które chciały się dowiedzieć o niej czegoś więcej. Spotkanie dotyczące drzeworytu ludowego poprowadziła Alicja Mironiuk-Nikolska – Główna Inwentaryzatorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Pokazała przykłady drzeworytów, również tych współczesnych oraz przybliżyła kilka najważniejszych warsztatów i twórców. Zebrani byli zaskoczeni, że jeszcze w początkach XX wieku w czasopismach ilustracje wykonywano właśnie metodą drzeworytu. Drzeworyt jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną techniką graficzną. Do jego wykonania używano drewnianych matryc, w których żłobiono wybrany wzór.  Pokryty farbą, na którą kładziono papier, klocek pozwalał wielokrotnie kopiować rysunek. Słuchacze mogli m.in. obejrzeć imponująca kolekcję przedwojennych drzeworytów odnalezionych przez krakowskich etnografów kilka lat temu we Lwowie. Ciekawostką była także możliwość osobistego zbadania współczesnego drzeworytu organoleptycznie. 
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 19

Zobacz również: