Home Wydarzenia

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wydarzenia
Dziedzictwo nadbużańskie
Powiatowa Galeria Korozja i Kolor zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej

DZIEDZICTWO NADBUŻAŃSKIE

 

PEJZAŻE 2008

który odbędzie się 28 lutego 2009 (sobota) o godz. 17:00

Więcej…
 
Nasze marzenia

10 stycznia, w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor, odbył się wernisaż wystawy twórczości Pracowni Rysunku i Malarstwa z Ząbek.

 

?Nasze marzenia? to wystawa prac ząbkowskiej grupy, którą prowadzi pani Bogusława Ołowska. Bywalcy pracowni tworzą swoje prace od 15 lat. Należą do Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Brali udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Tworzą również podczas plenerów m. in. w Radziejowicach, Nieborowie, Francji, Ukrainie, Litwie. Na wołomińskiej wystawie obejrzeć można prace: Ewy Piekarz, Ani Łempickiej, Ani Sokulskiej, Krystyny Maracewicz, Eli Sypniewskiej, Mirka Petlińskiego, Basi Abczyńskiej, Marii Reisner, Zyty Krajewskiej, Lidii Starzyńskiej, Hanny Krynickiej, Inez Zawadzkiej, Uli Krzysztofowicz, Luizy Płowiec, Eli Frączyk, Anny Wdzieńkowskiej.

Więcej…
 
Artyści naszego powiatu
Tylko przez 3 dni, od piątku 5 grudnia, trwała Świąteczna Giełda Talentów w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? w Wołominie. Rękodzieło wykonane przez artystów z naszych okolic ledwo mieściło się w pomieszczeniach Galerii, ale już następna ma odbyć się w bardziej przestronnym, nowym miejscu na ul. Orwida. Tegoroczna, czwarta Giełda zgromadziła 51 wystawców, podczas gdy na pierwszej edycji było ich ok. 20. Wykorzystano każdy wolny skrawek przestrzeni wystawienniczej, a i frekwencja dopisała ? ludzie podziwiali i kupowali. Wyroby prezentowały dobry, wysoki poziom, pięknie wystawione, udekorowane, dopracowane do najdrobniejszego szczegółu, z zadowolonymi, przyjaznymi wystawcami, w większości zapewniającymi, że to tylko drobna część ich twórczości.
Więcej…
 
Moc kolorów
8 listopada w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? odbył się wernisaż prac Elżbiety Rączka - artystki znanej i cenionej nie tylko za kunszt malarski, ale i za zdolności pedagogiczne. W dniu otwarcia wystawy do galerii przybyło mnóstwo osób. Byli wśród nich zarówno najbliżsi  pani Elżbiety, jej byli uczniowie, jak i osoby ciekawe ekspresji twórczości malarki. Wśród gości był także Burmistrz Wołomina ? Jerzy Mikulski oraz Zastępca Starosty Powiatu Wołomińskiego ? Ryszard Węsierski.
Więcej…
 
Talenty w Korozji

W pierwszy weekend grudnia w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? kolejna edycja ?Giełdy Talentów?. Swoje prace będą wystawiać artyści ? amatorzy z całego powiatu. Organizatorem akcji jest pani dyrektor Powiatowej Galerii ? Jolanta Boguszewska, z którą rozmawiam o celu Giełdy i artystach ? amatorach, którzy biorą w niej udział.

- Jak narodził się pomysł zorganizowania Świątecznej Giełdy Talentów?
- Pomysł narodził się w 2005 roku. Rozmawiałyśmy wówczas z nieżyjącą już Moniką Chudkiewicz - Grabińską o lokalnych rękodzielnikach i artystach amatorach, i o tym, że nie mają możliwości pokazania swojej twórczości. Uzgodniłyśmy wtedy, że zrobimy taki pokaz w Galerii. Po długich dyskusjach co do kształtu przedsięwzięcia, został opracowany plan działań. Najlepszym okresem na organizację Giełdy wydawał się okres przedświąteczny. Zamysł okazał się bardzo dobry - w pierwszej giełdzie wzięło udział ponad dwudziestu wystawiających. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych ? w zeszłym roku już ponad 40. W tym roku nasza giełda po raz pierwszy przekroczyła granice powiatu ? już zgłaszają się chętni mieszkający w dalszych okolicach.

 

Więcej…
 
Barwny przekrój twórczości
4 października w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor w Wołominie odbył się wernisaż wystawy ikon, herbów, akwarel, obrazów olejnych i malowanych na szkle, autorstwa Mirosława Stempczińskiego.
 
Mirosław Stempcziński urodził się w Toruniu. Obecnie mieszka w Wołominie. Jest chemikiem, absolwentem studiów pedagogicznych. Jednak najlepiej odnalazł sie w sztuce. Od lat siedemdziesiątych zajmuje się tworzeniem herbów i ikon. Jego dzieła w tym zakresie można zobaczyć na stronie internetowej artysty www.pracownia-herby-ikony.pl.
Więcej…
 
Ulotne piękno
11 września Powiatowa Galeria ?Korozja i Kolor? zaprosiła wszystkich amatorów sztuki na wernisaż wystawy rzeźby i rysunków Magdaleny Karłowicz. Utalentowanej młodej artystki, mieszkanki Dąbrówki. Wystawa prac Magdaleny Karłowicz obejmuje zarówno rysunki, jak i rzeźby oraz małe formy rzeźbiarskie.
 
Do odbiorców przemawiają użyte przez rzeźbiarkę naturalne materiały. W Powiatowej Galerii pokazane są nietrwałe rzeźby z piasku, ziemi i metalu, powstałe specjalnie dla przestrzeni wołomińskiej sali oraz formy z zastosowaniem woskowych odlewów części ciała samej autorki.

Dzieła artystki, pomimo swego minimalizmu dotykają bardzo szerokiego i bogatego problemu - egzystencji człowieka. - Kruchości i delikatności życia, a z drugiej strony siły i mocy, jaka drzemie w ludziach.
Więcej…
 
Fotograficzna wycieczka do przeszłości
10 lipca w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor?, przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Zielonki, odbył się niecodzienny wernisaż - ?Fotografie nie liczą się z czasem?.
 
Stare fotografie mają swój niezaprzeczalny urok. Współczesne zdjęcia, choć bywają przetwarzane, korygowane, ulepszane w przeróżny sposób, nie mają takiej magicznej otoczki, nie wywołują tak sentymentalnych wzruszeń. Dawniej przygotowywanie się do rytuału fotografowania było charakterystycznym świętem.

Wszyscy członkowie rodziny starannie szykowali się do zdjęć - uroczysty strój, wymuskana fryzura, wyćwiczona poza. Jednak mimo tego ich portrety nie były sztuczne. Nie ma bardziej prawdziwych, szczerych, uroczych zdjęć niż stare rodzinne obrazy?
Więcej…
 
Fotografie nie liczą się z czasem - galeria

 

 

Więcej…
 
Moje malarstwo to ja sama
Marta Radziszewska - jedna z artystów wystawiająca obecnie w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? w Wołominie o swoich pracach.
Moje malarstwo to ja sama, a nawet mam nadzieję, coś więcej. Coś, czego nie wymyśliłam, nie zauważyłam - jest w obrazie.
Więcej…
 
Dziedzictwo i twórczość (Wieści)
Grupa Czubajowizna doszła do wniosku, że ?...dziedzictwo i twórczość, są to dwie części stanowiące całość, bez której niemożliwe jest w pełni oddziaływanie dzieła? - z tą myślą tworzyli i otworzyli 10 maja na 10-lecie Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? wystawę pod tymże tytułem.

W wystawie udział wzięło 18 artystów, którzy zaprezentowali różne techniki i nurty w sztuce. Obok wiejskich pejzaży, artystów - amatorów, gościła także sztuka współczesna i twórcy uznani już na świecie. Abstrakcja - Wandy Wójcik (indywidualna wystawa tej znamienitej artystki była w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury), figury przestrzenne - białe kompozycje Jerzego Grochockiego prezentującego nurt minimalistyczny poza granicami nie tylko powiatu wołomińskiego. Kilka rzeźb z drewna i metalu - (akt ?Ewa?) Olgierda Rutkowskiego i Artura Szydlika (pomysłowa aranżacja z blachy) oraz portret Janusza Gajosa autorstwa Joanny Peters.
Więcej…
 
Zlot motocyklowy
17 maja odbył się IX Powiatowy Rajd Motocyklowy. Twórcami i pomysłodawcami imprezy są panowie ? Leon Palesa oraz Jan Zientara.

Po raz kolejny Powiatowa Galeria ?Korozja i Kolor? wraz z Okręgową Stacją Kontroli Pojazdów Jana Zientary zaprosiła wszystkich zainteresowanych na zjazd motocyklowy. Rajd rozpoczął się zbiórką pod wołomińską galerią. Stamtąd ekipa motocyklistów wyruszyła na przejazd turystyczny po gminach naszego powiatu. 
 
 

Więcej…
 
Dziedzictwo i twórczość (Życie)
10 maja w galerii ?Korozja i Kolor? odbył się wernisaż najznakomitszych artystów związanych z powiatem wołomińskim. ?Dziedzictwo i twórczość? - takie hasło przewodzi wystawie w wołomińskiej Galerii ?Korozja i Kolor?. Eksponowane w czasie wernisażu prace charakteryzuje naprawdę wysoki poziom artystyczny. Ale nie ma się czemu dziwić, skoro ich autorzy, to nazwiska znane i uznawane w świecie sztuki - Jerzy Grochocki, Katarzyna Humińska, Wojciech Iwańczak, Marek Kraus, Danuta Koźlińska, Zdzisława Ludwiniak, Zofia Anna Misiak, Renata Pawelec, Joanna Peters, Marta Radziszewska, Jacek Rossakiewicz, Edward Rudnik, Olgierd Rutkowski, Bartek Szappanow, Artur Szydlik, Jadwiga Wilczak, Wanda Wójcik. Obrazy, rysunki, fotografie, rzeżby. Realizm, minimalizm, abstrakcjonizm. Dzieła tradycyjne w formie i szalenie nowoczesne. Przekrój stylów, technik oraz tematyki jest niezwykle szeroki.
Więcej…
 
Z krainy przyrodniczych czarów
8 marca Powiatowa Galeria Korozja i Kolor zaprosiła na wernisaż wystawy akwarel, rysunków i ilustracji Marty Piwockiej. Prezentowane prace dały efekt nietypowej podróży w czarujący świat przyrody.Piwocka ukończyła pracownię ilustracji Wydziału Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.Patrząc na rysunki pani Marty przypominają nam się dziecięce czasy, książeczki, które czytała mama, elementarze ze swymi czytankami, podręczniki od przyrody, oglądane z zapałem encyklopedie. I rzeczywiście - Marta Piwocka od lat zajmuje się ilustrowaniem książek, kalendarzy oraz pomocy szkolnych dla dzieci. Dzięki temu, że jej prace tkwią w naszych umysłach i sercach, jej styl staje się teraz rozpoznawalny. Realistyczne obrazy zwracają naszą uwagę na urodę poszczególnej rośliny, ptaka, żuka, motyla?
Więcej…
 
Biżuteria w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor
 
Coś srebrnego

 

 

Więcej…
 
Giełda Talentów
Dnia 1 grudnia 2006 r. o godz. 18.00 w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? przy ul. Prądzyńskiego 3 odbyło się otwarcie ?Giełdy Talentów?.
 
Artyści zaprezentowali rękodzieła własnego autorstwa, przybliżając tym samym swoją twórczość mieszkańcom naszego powiatu. Zaprezentowano dzieła między innymi z zakresu: szydełkowania, tkania, rzeźby, rysunku, malarstwa oraz szeregu innych, co zaciekawiło niezmiernie społeczność Wołomina i okolic. Już po raz drugi ?Korozja i Kolor? zorganizowała imprezę, która w prosty sposób daje okazje zarówno młodym, jak i starszym twórcom do zaprezentowania się opinii publicznej oraz stworzenia swojego małego, artystycznego kącika. Każdy po obejrzeniu dzieł artysty mógł z nim porozmawiać oraz zakupić prace, które szczególnie przykuły jego uwagę. Duża liczba gości, miła atmosfera oraz ciekawe prace towarzyszyły pierwszemu dniu giełdy. 
Ekspozycja trwała przez trzy dni, do 3 grudnia. 
Grad świątecznych talentów
30 listopada 2007 r. o godzinie 18.00 w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? w Wołominie przy ul. Prądzyńskiego 3, rozpoczęło się uroczyste otwarcie Giełdy Świątecznej. Przez trzy dni można było zakupić oryginalne i niedrogie rękodzieła.

Wiele osób tworzy w zaciszu domu, do szuflady. Malują, rzeźbią, szydełkują, haftują, piszą i? robią to tylko dla siebie. A przecież sztuka, jaka by nie była, powinna mieć też swoich odbiorców. Część początkujących twórców blokuje nieśmiałość, część myśl, że są za słabi, że nie poradzą sobie w starciu z prawdziwymi artystami. Zwykle bywa tak, że większość rękodzieł nie ma szans zaprezentować się w murach galerii. Jednak już trzeci rok Powiatowa Galeria w Wołominie daje amatorskim artystom możliwość wyjścia z cienia i pokazania światu swych dokonań.
Więcej…
 
Huta w Korozji - Szklane piękno, szklany kicz - dwugłos

Huta w Korozji

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 15 września 2007 wołomińskiej galerii Korozja i Kolor odbył się wernisaż wystawy noszącej nazwę Formy dekoracyjne z Huty Szkła w Wołominie. Znajdujące się tam eksponaty zostały zgromadzone przez członków stowarzyszenia Wiatraki Kultury.

Wybudowana w 1905 r. Huta Szkła rozwijała się wraz z Wołominem. Dawała zatrudnienie ponad 3 tysiącom osób stając się ważnym elementem lokalnego życia a jej produkty były cenione w całym kraju. Pozostawiła po sobie wiele znakomitych pamiątek dawnych, dobrych lat. W tym wypadku historia znowu ukazała swoją przewrotność. Mimo, że główną gałęzią produkcji huty były szklane przedmioty użytkowe, to obecnie największym uznaniem cieszą wytwarzane tam wyroby artystyczne, z którymi, dzięki stowarzyszeniu Wiatraki Kultury, możemy się zapoznać na wystawie w galerii Korozja i Kolor.

- Pomysł na wystawę wziął się z przekory. Nikt nie chciał podjąć się zadania przypomnienia ludziom o tym ważnym elemencie historii Wołomina, więc wziąłem sprawę we własne ręce - mówi inicjator przedsięwzięcia Leon Palesa -Od lat zbieram pamiątki po naszej hucie, co nie należało do rzeczy łatwych. Czasami wiązało się to z wieloma trudnościami, ale jak wyrzucali mnie drzwiami, to wchodziłem oknem i dzięki temu możemy teraz podziwiać tę ekspozycję.

Rzeczywiście jest co podziwiać. Obok zwykłych butelek czy szkła laboratoryjnego na wystawie przeważają starannie wykonane przedmioty mające charakter bardziej ozdobny jak ryby, misie czy inne wyroby o trudnych do określenia kształtach, jednak zdecydowanie robiących duże wrażenie. Można też zobaczyć tam inne pamiątki po hucie jak chociażby tablicę pamiątkową poświęconą Feliksowi Paplińskiemu czy stare zdjęcia z zakładu.

Szymon Plasota

Szklane piękno, szklany kicz 

Ze szkła można wyczarować wszystko - zarówno prawdziwe dzieła sztuki, jak i banalne ozdóbki. Wrażenia estetyczne po obejrzeniu szklanych wyrobów można mieć skrajne, od zachwytu po zdegustowanie.

?Człowiek jest sztuki królem; sztuka kształtem jego woli? - tak pisała Jadwiga Łuszczewska. Jakże wdzięcznym materiałem do kształtowania jest szkło. Zamysł twórcy może być tak biegunowo różny jak wiele jest charakterów ludzkich. Dlatego podczas oglądania wystawy w Galerii "Korozja i Kolor" moim oczom ukazały się przepiękne, bajeczne rzeźby oraz dla kontrastu kiczowate zwierzątka.

Twórcą szklanych arcydzieł jest nieżyjący już Henryk Albin Tomaszewski. To wspaniały artysta, zwany nestorem polskiego szkła. Przy tworzeniu szklanych rzeźb panu Henrykowi udało się opracować technikę perfekcyjnego wywijania krawędzi wylewów, co stało się charakterystycznym motywem twórczości Tomaszewskiego. Ciekawy jest fakt, iż rzeźbiąc artysta szukał natchnienia w muzyce Chopina, Czajkowskiego i Lutosławskiego oraz poezji Norwida. Przez to także dzieła są pięknymi, abstrakcyjnymi formami przestrzennymi. Pełne są romantyczności i delikatnych kształtów. Bryły te wydają się być stworzone z lodu, mają w sobie sporo magii i wdzięku. Dzięki bardzo efektownej konsystencji odznaczają się silną ekspresyjnością. W te szklane cuda można się wręcz zapatrzyć?

Obok tych eterycznych rzeźb stoją twory hutnika Zygmunta Werstlera. Trudno te zwierzątka nazwać rzeźbami, bo ugodziłoby to w pojęcie i fenomen rzeźby. Dla mnie można je określić tylko jednym słowem - kicz. Te puste, dmuchane ze szkła bałwankowate misie być może cieszyłyby się uznaniem dzieci na okolicznych odpustach, ale nie odwiedzających galerie sztuki. Wiem, że czasem zachwyca sztuka naiwna, niekiedy przesłanie artysty zawarte jest w emanowaniu brzydotą. Aczkolwiek w przypadku misiów nie widzę żadnego przesłania. Jednak, ogólnie patrząc na wystawę, taki kontrast piękna i brzydoty, odbieram bardzo pozytywnie. Ponieważ każdy człowiek powinien mieć prawo wyboru, zaznać każdej strony estetyki oraz różnorodności zmysłowych wrażeń.

Sylwia Kowalska


 
Grunt to rodzina
Co poza genami łączy rodzinę Polanieckich? Przede wszystkim zamiłowanie do malarstwa, które jest tak wielkie, że dotyka też ludzi im bliskich, nie koniecznie spokrewnionych. Od 4 sierpnia 2007 w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor można podziwiać ich twórczość na wystawie noszącej nazwę "Wystawa prac rodziny Polanieckich oraz przyjaciół".
Więcej…
 
Czubajowizna Twórców
16 czerwca 2007 w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor została otwarta poplenerowa wystawa twórczości artystów związanych ze stowarzyszeniem ?Wiatraki Kultury?, którzy zaprezentowali na niej swoje prace powstałe podczas pleneru na Czubajowiźnie. 

W tym roku poza znanymi już, z ubiegłych lat, autorami można zapoznać się z twórczością teoretyka sztuki Jacka Andrzeja Rossakiewicza. 
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 8

Zobacz również: