Home Wydarzenia

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wydarzenia
Artystyczny Wołomin w Korozji
16 maja 2007, jakby to powiedział pewien prezenter muzycznej telewizji, odbyło się spotkanie pewnej wąskiej grupy społecznej w postaci lokalnych twórców, którzy w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor uskutecznili artystyczne ?bawim bawim? pokazując swoje prace na pierwszej wystawie zorganizowanej pod szyldem strony internetowej ?Artystyczny Wołomin? 

Od dłuższego czasu, jak pewnie użytkownicy internetu wiedzą, istnieje w wołomińskiej przestrzeni kulturalnej strona www.artystyczny.wolomin.pl, wokół której gromadzi się coraz liczniejsze grono utalentowanych ludzi, którzy publikują tam swoje prace. Jest to zazwyczaj mały krok w nadziei na zaistnienie w światku artystycznym. Ci, którzy byli na tyle odważni, by podjąć większe ryzyko, mieli okazję zaprezentować efekty swoich talentów na wystawie z prawdziwego zdarzenia zorganizowanej przez Dominikę Adamczyk ? administratorkę Artystycznego Wołomina. 
Więcej…
 
Rajski Ptak
30 marca 2007 w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor odbyła się wystawa nosząca nazwę ?Ich znakiem był ?Rajski Ptak? ? 65 lat Armii Krajowej? zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina oraz historyka Jarosława Stryjka. ?Ten tylko dobrym jest wodzem, który po życie ludzkie sięgając sięga do głębi duszy i żądając by żołnierz dał duszę, sam żołnierzowi daje duszę?. Tymi słowami Józefa Piłsudskiego rozpoczyna się książeczka ?Wychowawcze Zadania Dowódcy? będącą jednym z wielu eksponatów, które można było obejrzeć w galerii Korozja i Kolor. 
Więcej…
 
Sztuka Ludowa
Czy istnieje współczesna sztuka ludowa? Było to główne pytanie panelu dyskusyjnego, który odbył się 24 lutego 2007 w wołomińskim Ośrodku Dokumentacji Etnograficznej ?Korozja i Kolor?. Próbę odpowiedzi na nie podjął polski etnograf, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marian Pokropek, znany między innymi z popularnej publikacji ?Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce?. 
Więcej…
 
Z innego świata
W Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? odbył się w sobotę 13 stycznia wernisaż zatytułowany ?Sztuka ludowa w zbiorach Wiolety i Artura Bieszczadów oraz przyjaciół?. Otwierając wystawę Jolanta Boguszewska-Kolatorska, dyrektor Galerii stwierdziła, że już dawno nie było tu tak kolorowo. 
Więcej…
 
Giełda Talentów 2006 - galeria

 

 

Więcej…
 
Polskie jarmarki
W listopadzie 2006 r. w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor odbyło się otwarcie wystawy pod nazwą Polskie Jarmarki przygotowanej przez Praską Giełdę Spożywczą i Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach. Można było zapoznać się tam ze zdjęciami i rysunkami oraz dowiedzieć się o kontekście historycznym wydarzeń społecznych, którymi były targi i jarmarki. 
Więcej…
 
Między płótnem i papierem
To tytuł wystawy rysunków i obrazów autorstwa Zdzisławy Ludwiniak. Twórczość artystki, która na co dzień mieszka w Wołominie, można obejrzeć w Powiatowej Galerii "Korozja i Kolor". Zdzisława Ludwiniak jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Warto dodać, że artystkę wyróżniono za projekty ilustracji do "Kartoteki" Tadeusza Różewicza. Wykonała je w pracowni prof. Janusza Stannego. Zdzisława Ludwiniak od 1993 roku jest pedagogiem na Wydziale Grafiki ASP.
 
Więcej…
 
Kolekcja Sylwestra Marzocha...

W Powiatowej Galerii "Korozja i Kolor" w Wołominie w majowy wieczór odbył się wernisaż pt. "Plakat malowany". Prezentowano plakaty autorstwa Jerzego Czerniawskiego, Wiktora Sadowskiego i Wiesława Wałkulskiego, pochodzące z prywatnej kolekcji Sylwestra Marzocha - wielkiego animatora kultury i konesera sztuki z Ząbek. 
Jak zwykle do każdej wystawy organizowanej z własnej kolekcji dzieł - wydał On okolicznościowy plakat, którego autorką jest artystka - Monika Starowicz.

Więcej…
 
Aromat drewna
Do 21 kwietnia w Powiatowej Galerii ?Korozja i kolor? w Wołominie można oglądać wystawę ??wyczarowane dłutem??, prezentującą prace rzeźbiarzy amatorów z powiatu wołomińskiego.

Od tygodnia wołomińska galeria ?Korozja i kolor? przesiąknięta jest aromatem drewna. Na unikalnej wystawie dzieł rzeźbiarzy amatorów znajduje się kilkadziesiąt prac, z których najstarsze, autorstwa nieżyjącego już Stanisława Barcza z Tłuszcza, mają ponad 30 lat. Tematyka wystawy jest dość różnorodna, chociaż przeważają motywy religijne, ludowe oraz literackie (potężny ?Zagłoba? Marka Kielaka). Można zobaczyć kilka wersji ?Ostatniej wieczerzy? i szereg krucyfiksów, z których największe wrażenie robi ten wykonany przez Tadeusza Sasina. Nie jest to zwyczajna, precyzyjnie wykonana rzeźba, lecz jedynie lekko uformowany korzeń tui, zawieszony na krzyżu i przykryty cierniową koroną. Minimalistyczne ujęcie krucyfiksu Sasina pokazuje jaka różnorodność form kryje się w przyrodzie. Wystarczy dużo wyobraźni i artystyczne spojrzenie na rzeczywistość, by je odszukać i nadać im nowy sens.
Więcej…
 
Dwa spojrzenia na (nad)rzeczywistość
W piątek, 10 lutego 2006 r. w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? w Wołominie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Renaty i Tomasza Łaskich ?Dwa spojrzenia?. Prace będzie można podziwiać przez miesiąc. 

Na wystawę składają się prace z wielu cyklów fotograficznych, będące niejako esencją wizji świata pary miłośników patrzenia na świat przez obiektyw aparatu. ? Wystawa jest przeglądowa, chcieliśmy pokazać przekrój naszej twórczości. Wybór spośród tylu prac na pewno nie był prosty ? mówi Tomasz Łaski. Pod względem tematycznym królował motyw kobiety i niezwykłości przyrody. ? Skupiam się na fotografowaniu ludzi, przede wszystkim kobiet, ponieważ sama jestem kobietą i łatwiej mi przekazać prawdę o niej. Dużą rolę przywiązuję do malowania światłem, wyciągam modelkę z mroku, to nadaje jej cech tajemniczości. Operowanie światłem daje mi kontrolę nad fotografią. ? mówi Renata Łaska. Autorzy zwracają uwagę na to, że ?spojrzenie na kobietę i kobiecość jest bardzo subiektywne, ciężkie do nazwania, ale jakże inne u kobiet i mężczyzn?. Widać to doskonale na ich fotografiach. Prace Renaty Łaskiej to przede wszystkim fascynacja ukrytym pięknem kobiety, zamiłowanie do ukazywania jej stanów ducha, w czym pomaga dość duże zróżnicowanie plastyczne prac. Kobieta ukazuje kobietę delikatnie, subtelnie, jeżeli decyduje się na ekshibicjonizm, to tylko częściowy, nie tylko by zwrócić uwagę na anatomiczne piękno, lecz również by nadać ciału kobiety znamiona wciąż nieodkrytej doskonałości. Prace Tomasza Łaskiego ukazują kobietę w przeróżnych stanach emocjonalnych. Dynamizm ciała, gestów modelki, jej specyficzne spojrzenie ? to wszystko składa się na wizerunek istoty o tysiącu oblicz. Gdyby wskazać punkt wspólny tych dwóch spojrzeń, to jest to przede wszystkim fascynacja kobiecą zmiennością, tajemnicą jej duchowości i cielesną niejednoznacznością. 
Więcej…
 
Dwa spojrzenia - wystawa fotograficzna Renaty i Tomasza Łaskich

 

 

Więcej…
 
Cudze chwalicie swego nie znacie

Przekonali się o tym wszyscy, którzy odwiedzili przedświąteczną giełdę talentów. W miniony weekend, po raz pierwszy w historii Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor? odbywały się prezentacje dorobku artystycznego rodzimych twórców. Inicjatorem spotkania była Monika Grabińska-Chutkiewicz, która już latem ułożyła konspekt wystawy.

- Zorganizowanie przeglądu talentów zawdzięczamy wielu osobom, na czele z dyrektor galerii Jolantą Boguszewską - mówiła inicjatorka.

- Poprzez dzisiejszą giełdę chcemy promować naszych artystów. Może znajdą się wśród przybyłych osoby zainteresowane pełnieniem mecenatu dla ich twórczości. Naszym marzeniem jest, aby za rok uhonorować ich statuetką mecenasa kultury ?Korozji i Kolor? - zachęcała do współpracy dyr. Boguszewska.

Więcej…
 
Czubajowizna 2005 - wystawa poplenerowa

 

 

Więcej…
 
Danka Rasińska - prace z wystawy

 

 

Więcej…
 
Jubileusz OSP Wołomin

 

 

Więcej…
 
Czubajowizna 2004 - wystawa poplenerowa

 

 

Więcej…
 
Tradycja i kolor
W powiatowej galerii ?Korozja o Kolor?, w czwartek 18 grudnia 2003 r. odbyło się spotkanie dla uczniów szkół specjalnych z powiatu wołomińskiego z panią Gabrielą Seroką, instruktorką plastyki obrzędowej przy Ministerstwie Kultury, a także pełniącej funkcję prezesa oddziału siedleckiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Warsztaty są formą terapii poprzez sztukę, dla osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju dysfunkcjami. Czas świąt stał się pretekstem do zorganizowania spotkania dla dzieci pod hasłem ?Ozdoby choinkowe ze słomy?, na którym to spotkaniu instruktor przedstawiła tajniki wyrobu tradycyjnych ozdób. Choinkowe zabawki zostały wykonane z kolorowych bibułek, opłatka oraz słomy. ? Celem tego rodzaju spotkań, jest przede wszystkim pokazanie, że wszystkie dzieci są w stanie zrobić prawie wszystko, bez względu na ich dysfunkcję - mówi instruktorka - dzieciom należy pokazywać piękno płynące z tradycji, bo może dzięki nim ona przetrwa. Uczniowie, poprzez zajęcia artystyczne, poznali tajniki etnografii oraz dowiedzieli się dużo o wartości Świąt Bożego Narodzenia. 
Ludwik maciąg - wernisaż

Więcej…
 
Maszyny jak dzieła sztuki
W Galerii Korozja i Kolor mieszczącej się w budynku starostwa do dwudziestego piątego czerwca będzie prezentowanych kilkadziesiąt starych maszyn do szycia, w znakomitej większości pochodzących z kolekcji Marka Wierzbickiego. Eksponaty to prawdziwe cacka wypodukowane na przełomie XIX i XX wieku - najstarsza maszyna jest z 1876 roku - choć są i młodsze okazy. Zdobione kalkomanią, niekiedy inkrustowane fragmentami masy perłowej, maszyny niemieckie, amerykańskie, rosyjskie oraz polskie, do szycia ubrań i butów, mereżki i dziurkowania. Wiele maszyn to znane "singery", potentata wśród wytwórców maszyn. 

Na ścianach galerii wiszą pojedyncze tzw. nogi, kute z metalu i opatrzone zdobnymi nazwami firm producentów maszyn, a także medalami jakie firma niegdyś otrzymała za swój wyrób. Noga, to taka część maszyny do szycia, która dół stolika, w którym mieści się pedał łączy z blatem stolika. Na samym zaś blacie stoi tak zwana główka, czyli najważniejsza cześć maszyny do szycia. 
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 8 z 8

Zobacz również: