Home Wydarzenia

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wydarzenia
Zapraszamy na lekcje muzealne dla dzieci

 

Na bazie wystawy „Weterani szos. Pojazdy zabytkowe z kolekcji mieszkańców powiatu wołomińskiego”  zapraszamy na lekcje muzealne dla dzieci w wieku 5-8 lat, dotyczące historii motoryzacji.

W programie:

 

  • rozmowa na temat sposobów przemieszczenia się,
  • zapoznanie z historią motoryzacji (prezentacja multimedialna)
  • zwiedzanie wystawy zabytkowych samochodów,
  • kontakt manualny z eksponatem muzealnym,
  • gry i zabawy dotyczące pojazdów.

 

Więcej…
 
Weterani szos
 
Idea „pojazdu bez koni” sięga daleko poza wiek XIX, a protoplaści współczesnych maszyn liczą sobie już ponad 130 lat, będąc niewątpliwie uznanymi i cenionymi zabytkami. Dziś na miano zabytku zasługują jednak nie tylko pojazdy najstarsze, ale także te, które jeszcze do niedawna znajdowały się w codziennym użytku.
Więcej…
 
Maksym Rzemiński i kwartet smyczkowy

 

w składzie:

 

  • Lucjan Szaliński-Bałwas I skrzypce
  • Anna Ceglińska II skrzypce
  • Karolina Matyas altówka
  • Barbara Piotrowska wiolonczela

 

Więcej…
 
Wystawa poplenerowa VIII Nadbużańskiego Pleneru Artystycznego

 

W ostatni weekend listopada otworzyliśmy wystawę prac uczestników VIII Nadbużańskiego Pleneru Artystycznego. Galeria wypełniła się obrazami, rzeźbami, a także wyrobami ceramicznymi oraz kowalskimi. Po wernisażu na scenie Fabryczki wystąpił Zespół Teatralny „Zygzak” z Tłuszcza w spektaklu „Oświadczyny”. Klasyczna, trzyosobowa sztuka Antoniego Czechowa przykuła uwagę publiczności barwnymi strojami, klimatyczną scenografią, a przede wszystkim nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

Więcej…
 
Przez 3 kontynenty
20 miesięcy. 60 krajów. 3 kontynenty. Grażyna i Marek Ładomirscy, mieszkańcy Wołomina, 8 listopada w naszej Fabryczce opowiedzieli o swojej podróży dookoła świata. 
 
 
Więcej…
 
Grzegorz Witek - Rzeźba
Grzegorz Witek. Młody rzeźbiarz (jeszcze nie przekroczył czterdziestki), ale już z dużym dorobkiem. Autor wielu realizacji, laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich.  Artysta od kilkunastu lat jest pracownikiem naukowym Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. I mieszkańcem Kobyłki.
 
 
 
 
Więcej…
 
Kolberg ludowo vs. współcześnie – „Wyjątkowy koncert”

Za nami niezwykły koncert. Na scenie Fabryczki wystąpili Wołomińska Kapela Ludowa, Chór Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce oraz zespół bluesowy na czele z wokalistką  Kasią Karasek - Gomez. Artyści wzięli ma warsztat pieśni, które Oskar Kolberg z tomu „Mazowsze Leśne”, zebrane w drugiej połowie XIX w. w naszych stronach. Każda grupa opracowała je na swój sposób. Koncert pokazał, że te ludowe pieśni można zagrać również we współczesny sposób.

 

Więcej…
 
Zapisy zakończone
 
„Ich życie” oczami Tomasza Gołębiowskiego

 

W ostatnią niedzielę w Fabryczce odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Gołębiowskim, autorem książki "Ich życie". Od dziecka interesował się genealogią swoich przodków, co zaowocowało, pierw napisaniem domowej kroniki rodzinnej, a potem na jej podstawie własnej publikacji.

Przybyli na spotkanie wysłuchali historii rodziny Gozdawa – Gołębiowskich osiadłej w Ostrówku pod Klembowem. Pan Tomek opowiedział historię rodzinnego dworu „Zacisze” oraz w jaki sposób jego przodkowie znaleźli się w naszym powiecie. Do tej pory można oglądać dwór, gdyż rodzina ta jest bardzo gościnna. Ciekawostką jest, że jego werandę ozdabiają diapozytywy – fotografie wykonane unikalną techniką na szkle, jedne z nielicznych zachowanych w Polsce. Po spotkaniu można było zakupić książkę z podpisem autora.

Więcej…
 
Warsztat tkacki

 

Wystawa gobelinów Katarzyny Bali dobiegła końca. W jej ostatnim dniu autorka przeprowadziła warsztat tkacki. Podczas zajęć uczestniczki pieczołowicie tkały własne tkaniny, poznały węzły, sploty, a przede wszystkim same przygotowały osnowę na tkaninę.

Więcej…
 
Na ludową nutę
 
W połowie września, również w tym roku, obchodziliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. Nie zabrakło również atrakcji dla mieszkańców Wołomina i okolic. 19 września odbył się Festyn Ludowy, zorganizowany przez Miejski Dom Kultury i Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości. Imprezę poprowadził Stanisław Jaskułka, który dzięki swojemu ubiorowi wprowadził podhalański klimat. Gości rozbawiał licznymi anegdotami. Od początku festynu na wszystkich czekały ludowe warsztaty rękodzielnicze poprowdzone przez mieszkańców powiatu wołomińskiego - garncarstwa, szydełkowania. robienia kwiatów z bibuły. Można było także spróbować wiejskich przysmaków i ciast przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Miąsego. 
Więcej…
 
III Mazowiecki Festiwal Harmonistów

Więcej…
 
60 lat Powiatowej Biblioteki Publicznej

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie obchodziła swoje 60. urodziny. 9 września goście zebrani w Fabryczce mogli wysłuchać historii placówki. Zwieńczeniem imprezy był Koncert wokół „Nocy i dni”. Na instrumentach smyczkowych zagrał zespół Fair Play Quartet, na harfie zaś Małgorzata Komorowska. Fragmenty powieści odczytał Jerzy Łazewski. Dodatkowym elementem była wystawa form dekoracyjnych z wołomińskiej Huty Szkła. Obejrzeć można tez było reprinty znajdujące się w zbiorach biblioteki.

Więcej…
 
Zapraszamy na pchli targ
 
O drzeworycie ludowym słów kilka
Kilka dni po otwarciu wystawy sztuki ludowej z kolekcji prof. Mariana Pokropka „Święci w sztuce” postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednej z technik – drzeworytowi. 9 lipca nasza czytelnia wypełniła się osobami, które chciały się dowiedzieć o niej czegoś więcej. Spotkanie dotyczące drzeworytu ludowego poprowadziła Alicja Mironiuk-Nikolska – Główna Inwentaryzatorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Pokazała przykłady drzeworytów, również tych współczesnych oraz przybliżyła kilka najważniejszych warsztatów i twórców. Zebrani byli zaskoczeni, że jeszcze w początkach XX wieku w czasopismach ilustracje wykonywano właśnie metodą drzeworytu. Drzeworyt jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną techniką graficzną. Do jego wykonania używano drewnianych matryc, w których żłobiono wybrany wzór.  Pokryty farbą, na którą kładziono papier, klocek pozwalał wielokrotnie kopiować rysunek. Słuchacze mogli m.in. obejrzeć imponująca kolekcję przedwojennych drzeworytów odnalezionych przez krakowskich etnografów kilka lat temu we Lwowie. Ciekawostką była także możliwość osobistego zbadania współczesnego drzeworytu organoleptycznie. 
Więcej…
 
Święci w sztuce

 

W piątek, 3 lipca w naszej galerii otworzyliśmy wystawę sztuki ludowej z kolekcji prof. Mariana Pokropka „Święci w sztuce”. Kult świętych wizerunków nierozerwalnie wiąże się ze sztuką ludową. Obok Marii i Jezusa to właśnie święci patronowie dominowali w ludowej rzeźbie, malarstwie i grafice. Wystawa w Galerii Przy Fabryczce prezentuje ponad 150 przedstawień różnych świętych autorstwa artystów ludowych z całej Polski, wykonanych w różnych technikach. Są to rzeźby i płaskorzeźby, rysunek, malarstwo, malarstwo na szkle, drzeworyt, linoryt, wycinanka, a nawet tkactwo. Podczas wernisażu znakomity etnograf, profesor Marian Pokropek opowiedział historię kilku eksponatów ze  swojej kolekcji. Po wydarzeniu odbył się koncert wołomińskiego chóru „Cantus Cordis”. Wysłuchaliśmy popularnych pieśni polskich, a także utwory w języku kaszubskim i suahili.

Wystawa jest czynna do końca wakacji.

Więcej…
 
Spotkanie z Robertem Majczakiem
Varanasi - miasto duchów, miejsce w którym każdy Hindus chciałby umrzeć.
 
 
Więcej…
 
Wernisaż wystawy rysunku, malarstwa i rzeźby Lidii Wnuk

Kolejny raz w naszej galerii gościliśmy utalentowaną artystkę z powiatu wołomińskiego, tym razem Lidię Wnuk, mieszkankę Radzymina. Jest ona absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wernisaż wystawy odbył się 10 maja b.r. Jej prace – rysunki, obrazy i rzeźby skupiają się wokół dwóch motywów – portret i pejzaż. Na obrazach Lidii Wnuk widać ogromną siłę żywiołów, kolorów, wrażeń i nastrojów, jak sama mówi to właśnie natura inspiruje ją do tworzenia.

 

Więcej…
 
Wystawa rysunku, malarstwa i rzeźby Lidii Wnuk

10 maja 2015 r. (niedziela), o godzinie 18:00 zapraszamy na wystawę rysunku, malarstwa i rzeźby Lidii Wnuk oraz koncert: Adam Urbaniak – tenor, Leszek Kupiec – fortepian.

 

Więcej…
 
Spotkanie z kulturą prawosławia
Ostatnia niedziela kwietnia przebiegła w Fabryczce pod znakiem prawosławia. Spotkanie miało na celu przybliżenie mieszkańcom tego odłamu chrześcijaństwa, gdyż w powiecie wołomińskim nie tylko żyją jej wyznawcy, ale w Wołominie znajduje się też cerkiew. 
Więcej…
 
Kiermasz Wielkanocny
 
Tradycyjnie, dwa tygodnie przed Wielkanocą w Fabryczce odbył się Kiermasz Wielkanocny. Wzięło w nim udział 50 twórców – amatorów z naszego regionu. Mieli oni okazję zaprezentować swoją twórczość, zarówno sztukę, jak i rękodzieło dekoracyjne i użytkowe. Przybyli na kiermasz mieszkańcy mogli zakupić przede wszystkim dekoracje na świąteczny stół, a także ręcznie wykonane przedmioty, w tym obrazy, biżuterię, ceramikę, wyroby z papierowej wikliny i zdobione metoda decoupage’u.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 8

Zobacz również: