Home Wydarzenia

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wydarzenia
Giełda Staroci na dziedzińcu Fabryczki
 
Więcej…
 
Prawosławna Wielkanoc
Więcej…
 
Warszawa Wschodnia w Wołominie
 
 
W ostatnią niedzielę marca w wołomińskiej Fabryczce rozbrzmiały tradycyjne pieśni ukraińskiego Polesia oraz Kujaw w wykonaniu zespołu wokalnego Warszawa Wschodnia. Głównym celem tej grupy jest odtwarzanie dawnego ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej. Najważniejszą inspiracją dla członków zespołu są kontakty ze śpiewakami starego pokolenia, od których uczą się pieśni oraz oryginalnego sposobu ich śpiewania. „… Ci ludzie, to ostatni świadkowie dawnego świata, osoby wybitnie utalentowane (…). Dzięki nim poznajemy odchodzącą kulturę (…). Ich muzyka jest nam bliższa niż ta, która otacza nas w Warszawie”
Więcej…
 
The Peter Pan Trio
Więcej…
 
Za nami kolejna Świąteczna Giełda Talentów
W miniony weekend odbyła się już IX edycja tej 3-dniowej imprezy skierowanej do twórców amatorów i rękodzielników z terenu powiatu wołomińskiego. Giełda co roku przyciąga nie tylko coraz więcej artystów, ale także wielu fanów samego wydarzenia. Mimo, że liczba chętnych do zaprezentowania swojej twórczości z każdym rokiem wzrasta, organizatorzy ze względu na komfort wystawców ograniczyli liczbę stoisk. Tym razem swoje prace pokazało 50-ciu artystów zamieszkujących naszą okolicę. 
 
Więcej…
 
Koncert pieśni adwentowych w Fabryczce
Adwent to czterotygodniowy czas oczekiwania i duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia.
Niegdyś na Podlasiu i Mazowszu początek adwentu obwieszczano głośnym trąbieniem na ligawkach, które symbolizowały trąbę Archanioła mającego zwiastować światu przyjście Zbawiciela.
 
 
 
Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości postanowiło rozpocząć ten szczególny okres koncertem tradycyjnej muzyki adwentowej w wykonaniu Adama Struga znanego już wołomińskiej publiczności śpiewaka specjalizującego się w sakralnej i świeckiej muzyce Kurpiów oraz Witolda Brody – skrzypka i lirnika. Duet zaprezentował pieśni adwentowe skodyfikowane w „Zbiorze pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego”, czyli w tzw. śpiewniku pelplińskim, liczącym 1102 pieśni na cały rok liturgiczny lecz – zgodnie z polską tradycją wariantowości – bez zapisu nutowego.
Więcej…
 
Dziedzictwo Nadbużańskie

16 listopada w Galerii Przy Fabryczce w Wołominie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dziedzictwo Nadbużańskie” zorganizowanej przy współpracy Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie oraz Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. Prezentowane na wystawie prace to efekt pleneru artystycznego, który odbył się latem tego roku w kuligowskim skansenie.

 

Więcej…
 
Koń jaki jest…
„Galeria przy Fabryczce”, miejsce kontynuujące tradycje mieszczącej się niegdyś w budynku starostwa galerii „Korozja i Kolor” staje się coraz ważniejszym punktem na mapie kulturalnych wydarzeń w powiecie. Już nie tylko poziom, ale i częstotliwość oraz różnorodność propozycji Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Kultury zwraca uwagę: kiermasze, koncerty muzyki folkowej, jazzowej i klasycznej, imprezy pszczelarskie, warsztaty, w końcu – organizowane od lat z zadziwiającą regularnością różnorodne wernisaże, prezentujące dorobek twórców o uznanym poziomie artystycznym. Nie inaczej było tym razem.
 
 
Więcej…
 
Pievos w Fabryczce
W piątek 20 września w Fabryczce odbył się koncert litewskiego zespołu rock folkowego PIEVOS. To przedsięwzięcie było możliwe dzięki projektowi „Network Folkowy”, którego celem jest współpraca z różnymi placówkami kulturalnymi oraz zapraszanie do nich cyklicznie zagranicznych artystów, co powoduje wytworzenie się sieci koncertów w różnych miejscowościach w naszym kraju.  W pierwszą taka trasę po Polsce wyruszył zespół PIEVOS, który zagrał m.in. właśnie w Wołominie.
 
 
Więcej…
 
Miód fabryczny
O tym, że miód ma wiele właściwości leczniczych wiadomo od wieków, a przy tym dobrze smakuje i ma wiele zastosowań, więc i amatorów tego „płynnego złota” nie brakuje. Dlatego też Galeria Przy Fabryczce postanowiła zorganizować MIODOBRANIE, które było również zwieńczeniem wystawy „Historia pszczelarstwa w zbiorach pasieki Kobyłka”.
 
 
Więcej…
 
Baczyński w Fabryczce
Miniona niedziela w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości upłynęła pod znakiem poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, należącego do pokolenia Kolumbów, których młodość brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej. Poeta zginął w 1944 r., w trakcie powstania warszawskiego, pozostawiając po sobie niezwykły liryczny dorobek.
 
 
 
Przybyli do Fabryczki tego dnia goście mieli okazję wysłuchania muzyczno-poetyckiego spektaklu "Promienie" w wykonaniu Barbary Figurniak, do którego muzykę skomponował Mateusz Jarosz - oboje związani od lat z muzyczną scena krakowską. Artystów połączyło zamiłowanie do twórczości K.K. Baczyńskiego. Z tej pasji w 2012 r. zrodził się projekt "PROMIENIE", który jest hołdem dla przedwcześnie zmarłego poety i żołnierza Armii Krajowej. 
Więcej…
 
I Mazowiecki Festiwal Harmonistów za nami

 

 

14 lipca pięcioro harmonistów z Mazowsza zaprezentowało swoje umiejętności w wypełnionej po brzegi wołomińskiej Fabryczce. 

Pomysł na organizację festiwalu  narodził się kilka lat temu, kiedy na zlecenie Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w powiecie wołomińskim przeprowadzano badania etnomuzykologiczne. Na tle pozostałych materiałów nasi rodzimi harmoniści prezentowali się bardzo dobrze i to wówczas narodziła się idea zorganizowania przeglądu artystów grających na harmonii i akordeonie. Wówczas jednak możliwości lokalowe nie pozwalały Ośrodkowi na takie przedsięwzięcie. Dziś, dzięki wyremontowanym pomieszczeniom Fabryczki, a także dzięki wsparciu LGD „Równiny Wołomińskiej” oraz SK Banku udało się ten zamysł wprowadzić w życie.

Więcej…
 
Historia pszczelarstwa w zbiorach Pasieki Kobyłka
 
6 lipca goście Galerii mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z bogatą kolekcją, jaką zgromadził Marek Kowalski – opiekun kobyłkowskiej pasieki „Kobyłka” i Prezes Warszawskiego Klubu Pszczelarzy im. J. Makowicza.
Marek Kowalski pasję pszczelarską odziedziczył po swoim dziadku, Romanie – to on zapoczątkował kolekcję, którą rodzina rozwija i pielęgnuje do dziś.
Więcej…
 
Norwid na Orwida
21 czerwca 2013 r. w Fabryczce odbył się wernisaż wystawy „Rzeczpospolita Norwidowska”, który był elementem obchodów Roku Cyrana Kamila Norwida na Mazowszu w 130. Rocznicę śmierci poety. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Wołomiński.
14 tablic ukazujących historię Rzeczpospolitej Norwidowskiej, sylwetki ludzi oraz miejsca związane z poetą zostało przygotowanych przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska ze Strachówki. Prezentowane plansze przedstawiają nie tylko ponad 10-lernią działalność stowarzyszenia, ale przede wszystkim bogactwo myśli, jakie zostawił po sobie Norwid.
Więcej…
 
Magia Kurpiów Białych

22 maja 2013 r. w Galerii przy Fabryczce w Wołominie odbył się pokaz filmu dokumentalno-literackiego „Magia Kurpiów Białych” autorstwa Darii Galant połączony z promocją najnowszej książki reżyserki pt. „Kobieta o oczach rzeki”.

 

Daria Galant – polska pisarka i reżyserka, przedstawicielka nurtu w sztuce audiowizualnej, zwanego poezją filmową lub kinem poetyckim. Jest autorką wierszy, opowiadań i felietonów literackich oraz  filmów dokumentalnych i artystycznych m.in. „Daniel i Konie”, „Nadbużański Teatr Konny”, „Musiałowicz”, „Magia Kurpiów Białych”, który zaprezentowano podczas spotkania w Galerii. Jej największą pasją są konie. Od kilkunastu lat związana jest z ziemią wyszkowską, gdzie w swoim dworze “Olchowe Łąki” w Długosiodle, który jest miejscem spotkań literackich, prowadzi warsztaty jeździeckie oraz różnorodne zajęcia artystyczno-edukacyjne.

Więcej…
 
Nowoczesne, zrozumiałe
 
 
„Malarstwo Marii Niedźwiedź – Suchońskiej ma w sobie ten złoty środek, tę równowagę pomiędzy nowoczesnością a jasnością przekazu – mówiła podczas sobotniego wernisażu kierująca Galerią Przy Fabryczce Jolanta Boguszewska – Niewątpliwie jest to malarstwo nowoczesne, ale nie jest to nowoczesność, która pozostawia widza kompletnie bezradnym. Patrząc na te prace, nie mamy poczucia – jak to się często zdarza przy obserwacji współczesnej sztuki, że zupełnie nie rozumiemy o co chodzi. 
Więcej…
 
Kiermasz wielkanocny - marzec 2013
Więcej…
 
Bułgarska wiosna

Temat obrzędowości bułgarskiej nie wydawał się specjalnie nośny.  Bułgaria jest atrakcyjna pod względem turystycznym. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Sofia, ładna pogoda i róża damasceńska – to jedyne skojarzenia z Bułgarią, jakie ma większość średniego pokolenia. Zimowe i wiosenne tradycje Bułgarii tym bardziej nie kojarzą się szerszemu ogółowi z niczym. Tym bardziej zaskoczyło  organizatorów, że na spotkanie dotyczące tego tematu przybyło prawie 100 osób. 

Więcej…
 
Koncert Maksyma Rzemińskiego
Więcej…
 
Kolejny wykład w styczniu!
Informujemy, że kolejny wykład z serii Historia Polskiej Sztuki Współczesnej przeprowadzony przez Jerzego Brukwickiego w Fabryczce przy ul. Orwida w Wołominie odbędzie się w styczniu 2013 r. O szczegółach poinformujemy wkrótce na stronie www.etnowolomin.pl i facebook.com/fabryczka.wolomin
 
IX Giełda Talentów
img_4606img_4607img_4609
img_4610img_4611img_4613
img_4614img_4615img_4617
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 8

Zobacz również: