Home Wydarzenia

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wydarzenia
Wernisaż wystawy poplenerowej „Dziedzictwo Nadbużańskie – Pejzaże 2012”

 

23 listopada w Galerii Przy Fabryczce w Wołominie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dziedzictwo Nadbużańskie – Pejzaże 2012” zorganizowanej przy współpracy Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie oraz Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. Prezentowane na wystawie prace to efekt pleneru artystycznego, który odbył się latem tego roku w kuligowskim skansenie.

Więcej…
 
Wystawa eksponatów
 
Pożegnanie - przywitanie

29 września w Galerii przy Fabryczce odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej 10-letnią działalność Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie. Wydarzenie to było jednocześnie rozpoczęciem działalności Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości. Wśród licznie przybyłych gości  obecni byli m. in. Starosta Wołomiński Piotr Uściński, Burmistrz Zielonki, Grzegorz Dudzik, Radna Powiatu Małgorzata Łoń oraz Radny Gminy Wołomin Dominik Kozaczka.

 

img_4411img_4413img_4415
img_4416img_4417img_4418
img_4419img_4420img_4422
 

Więcej…
 
Dożynki – Święto Plonów

Jest to największe i najważniejsze w roku święto gospodarskie poświęcone zbiorom plonów, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników.

Ten prastary obyczaj, sięga czasów plemion słowiańskich. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Już wtedy rolnicy w szczególny sposób dziękowali za płody ziemi i wszelką roślinność zapewniającą pożywienie. W okresie rozwoju gospodarki folwarcznej w XVI wieku obrzędy dożynkowe przeniosły się do majątków ziemskich,  na przestrzeni lat wykształciła się ich forma, która znana jest obecnie.

Dożynki w zależności od regionu były nazywane: obrzynkami, okrężnem czy zarzynkami.

Więcej…
 
Spotkanie z Elżbietą Piskorz-Branekovą
W środę 22 sierpnia w Galerii Przy Fabryczce odbyło się spotkanie z Elżbietą Piskorz-Branekovą - autorką książki „Polskie stroje ludowe”.  
 
Elżbieta Piskorz Branekova jest absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Etnografii), studia magisterskie ukończyła w 1973 roku. Od 1974 do 2010 r. była pracownikiem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie pracowała na różnych stanowiskach, a od roku 1991 jako Kurator Działu Etnografii Polski i Europy.
 
Zamiłowanie, jakie Pani Elżbieta żywi do polskiej tradycji ludowej sprawiło, że autorka napisała szereg dzieł na ich temat. Jako kurator działu Etnografii Polski i Europy Elżbieta Branekova wydała trzytomowy album zatytułowany „Polskie Stroje Ludowe”, w którym opisane zostały tradycyjne ubiory noszone w 63 regionach etnograficznych Polski.
Więcej…
 
O lalkach nieco więcej
  
Japonki

 
Lalki z Niemiec

Lalka towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Pierwotnie lalki pełniły funkcje magiczne jako obiekty kultowe. Najstarsze lalki znaleziono w grobowcach egipskich sprzed 4000 lat. Ciekawostką jest odkrycie lalki z około 600 r. p.n.e., mającej ruchome kończyny i zdejmowane ubranko. Lalki wykonywano z terakoty, kości zwierzęcej, ciosów słonia, gliny bądź drewna. Materiałem były również ptasie pióra, skóry i futra zwierzęce oraz tkaniny.

Więcej…
 
Lalki w fabryce

Więcej…
 
Arstidir w Fabryczce
Więcej…
 
Madonny
Maria, matka Jezusa, w polskiej historii i kulturze, zawsze zajmowała miejsce szczególne. Była źródłem inspiracji dla artystów i mecenasów. Pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od zarania polskiej państwowości budowano kościoły i sanktuaria, powstało tysiące malowanych przedstawień Matki Bożej, a rzeźby polskich pięknych Madonn, uchodzą za jedne z piękniejszych rzeźbionych wizerunków Marii w sztuce. Pierwsza pieśń uznana za hymn Polaków również odnosi się do Bogurodzicy.
 
 
Więcej…
 
Wystawa poplenerowa

 

Więcej…
 
VII Giełda Talentów

Więcej…
 
MIŁOSZ.PRZENIKANIA
 
Jan Bokiewicz 
 
NATALIA ANDRZEJEWSKA  GRAŻYNA BARTNIK 
EMILIA BOGUCKA   HANNA HASKA  
MAGDALENA KARŁOWICZ  KAROLINA KAŹMIERSKA  
JOANNA KRZYSZTOŃ  DOROTA KUCZMA  
BARBARA SZUBIŃSKA  IZA STARĘGA
MARTA TARNAWSKA  ALICJA WAHL
SYLWESTER AMBROZIAK  MICHAŁ BANASZEK 
MACIEJ DEJA  RYSZARD GANCARZ 
MICHAŁ GARDZIŃSKI  BERNARD GOTFRYD 
JERZY GROCHOCKI  TOMASZ IWANICKI 
MICHAŁ JĘDRCZAK  ARKADIUSZ KARAPUDA 
IRENEUSZ KOPACZ  PAWEŁ LEWANDOWSKI-PALLE 
JACEK LILPOP  CEZARY ŁUTOWICZ 
MIKOŁAJ MALESZA  JERZY MEDYŃSKI    
ROMUALD MIECZKOWSKI  ROMUALD ORAMUS 
KRZYSZTOF PAJĄK  MICHAŁ PARYŻSKI   
WIESŁAW PRZYŁUSKI  ARKADIUSZ RUCHOMSKI  
BORIS SCHWENCKE  JAROSŁAW SKOCZYLAS  
KAMIL STAŃCZAK  STANISŁAW STASIULEWICZ  
MARCIN SUTRYK  MACIEJ SZAŃKOWSKI  
WŁADYSŁAW SZCZEPAŃSKI  GEORG JOHANN TRIBOWSKI  
ARKADIUSZ WALOCH  MAREK WAWRO 
GRZEGORZ WITEK  MARIUSZ WOSZCZYŃSKI 
 
Więcej…
 
Jadowskie klimaty
Wystawa „Jadowskie Klimaty” prezentuje duży fragment kolekcji zgromadzonej przez Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie, będącej pokłosiem plenerów artystycznych, organizowanych przez GOK od kilkunastu lat. Pokazujemy 51 prac wykonanych przez ponad dwudziestu artystów, którzy przez lata przyjeżdżali do Jadowa z całej Polski oraz z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jadów i jego malownicze okolice są inspiracją dla ich twórczości, działań i rozważań artystycznych.
 
Więcej…
 
Wołomin w Kulmixturze
W ostatni weekend, 10 – 11 września, Starostwo Powiatowe w Wołominie oraz Galeria Przy Fabryczce po raz pierwszy reprezentowały powiat wołomiński w Regionalnym Miasteczku Turystycznym zorganizowanym przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną podczas Festiwalu Kultur KULMIXTURA. 
1. nasze stoisko1011
1213. kgw14
151617
 
Więcej…
 
Spotkanie z Alicją Mironiuk Nikolską
11011
1324
567
 
Warsztat techniki pergaminowej
warsztat techniki pergaminowej 1warsztat techniki pergaminowej 10 (1)warsztat techniki pergaminowej 11
warsztat techniki pergaminowej 12 (1)warsztat techniki pergaminowej 12warsztat techniki pergaminowej 13
warsztat techniki pergaminowej 14warsztat techniki pergaminowej 15warsztat techniki pergaminowej 16
 
Warsztaty wycinanki ludowej
11 sierpnia w Galerii Przy Fabryczce zorganizowaliśmy warsztaty wycinanki ludowej. Zajęcia dla dzieci i dorosłych poprowadziła wycinankarka i malarka – Gabriela Czarnecka – mieszkanka Wołomina. Prowadząca rozpoczęła warsztaty od przybliżenia uczestnikom historii tej archaicznej techniki, omówiła sztandarowe motywy oraz różnice miedzy wycinankami z poszczególnych regionów. Dzieci były szczególnie zadziwione narzędziem, jakim pierwotnie wykonywano papierowe ozdoby – misterne wycinanki robiono bowiem nożycami do strzyżenia owiec.
Więcej…
 
Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje

Wystawa makatek ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej i mieszkańców regionu  

IMG_2555IMG_2557IMG_2574
IMG_2575IMG_2577IMG_2579
IMG_2592IMG_2602IMG_2604

Makatki pojawiły się na ziemiach polskich pod koniec XIX wieku. Moda przywędrowała najprawdopodobniej z Niemiec i zawojowała najpierw domy mieszczańskie, a potem  wiejskie chaty. Poza Polską makatki występowały także w innych krajach Europy Środkowej, m.in. na Litwie, Łotwie, Węgrzech, w Ukrainie, Rosji, Austrii, czy wreszcie na Słowacji i w Czechach. Makatki można było spotkać także w domach żydowskich. 

Najczęściej spotykane makatki to tzw. „kucharki”, zwykle prostokątne bądź kwadratowe tkaniny różnej wielkości, wykonane z białego płótna lub lnu, z naniesionym za pomocą haftu albo druku przedstawieniem. Wieszano je przede wszystkim w kuchniach – nad stołem, przy szafkach na naczynia, nad umywalkami czy kranami. 

Więcej…
 
Majowa potańcówka
_IGP0351_IGP0353_IGP0355
_IGP0356_IGP0360_IGP0363
_IGP0364_IGP0365_IGP0367
 
Wernisaż prac Marty Podoskiej-Koch i Władysława Kocha
IMG_2346IMG_2347IMG_2352
IMG_2359IMG_2363IMG_2366
IMG_2369IMG_2370IMG_2371
 
Warsztaty wykonywania pisanek metodą batikową
5 kwietnia 2011 r. w Galerii Przy Fabryczce odbyły się warsztaty zdobienia jaj metodą batikową, prowadzone przez Magdalenę Rutkowską, która zajmuje się plastyką obrzędową i prowadzi podobne zajęcia m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
 
Tradycja zdobienia jaj w Polsce sięga X wieku. W kulturze ludowej jajku przypisywano rolę magiczną, zwłaszcza święconemu. Wierzono w jego dobroczynną i życiodajną moc. Przechowywanie pisanek w domu miało zapewnić pomyślność. Wymiana pisanek między panną a kawalerem była potwierdzeniem uczucia. Do dnia dzisiejszego kultywowany jest zwyczaj dzielenia się święconym jajkiem podczas śniadania Wielkanocnego.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 5 z 8

Zobacz również: